Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4758
-0.02%
Dolar
16.7606
0.04%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
327.891
0.76%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Dünya matematik yarışmasında birinci oldu

  Kocaeli'nin Derince ilçesinde, ilkokul 2’nci sınıf öğrencisi 8 yaşındaki Aymina Turmuş, dünya çapında yapılan Caribou Matematik Yarışması'nın üçüncü ayağında, tüm soruları doğru cevapladı.
  • DHA
  • 25.02.2020 - 08:34
  • Güncelleme : 25.02.2020 - 08:34
  Dünya matematik yarışmasında birinci oldu

  Kocaeli Derince’de özel bir okulda eğitim gören Aymina Turmuş, matematik öğretmeni Cansu Gökçe’nin organizasyonu ile katıldığı Kanada merkezli Uluslararası Caribou Matematik Yarışması’nda dünya birincisi oldu.

  7 BİN 328 ÖĞRENCİ YARIŞTI

  Toplam 6 aşamadan oluşan yarışmanın üçüncü aşamasında sorulan 9 sorunun tamamını doğru yanıtlayan Emine ve Hakan Turmuş çiftinin kızı Aymina, dünyanın çeşitli yerlerinden yarışmaya katılan 7 bin 328 öğrenci arasından birinciliği kazandı.

  Dünya matematik yarışmasında birinci oldu #1

  Aymina Turmuş, soruların biraz zor olduğunu belirterek, "Sorular azıcık zordu. Tek tek geçtim. Öğretmenim dünya şampiyonu olduğumu söyleyince ilk önce şaşırdım. Sınava çalışarak hazırlandım. Evde çalışıyordum. Test kitaplarımdan çözüyordum. Bir de tahtada yapıyordum.” dedi.

  BU BAŞARI DİĞER ÇOCUKLARI DA ETKİLEDİ

  Aymina’nın başarısının diğer öğrencileri de olumlu yönde etkilediğini söyleyen Cansu Gökçe, "Kanada merkezli bir sınav bu. Bilgisayar ortamında internet üzerinden yapılıyor. Sorularımız İngilizce matematik soruları. 6 aşamadan oluşuyor bu sınav. Eylülde ilk aşamasından başladık. Üçüncü aşamasında da Aymina 9 sorunun 9’una da cevap vererek dünya birinciliğini elde etti. Şu an 3 aşamamız daha var. Sınavımız mayısta sonuçlanacak. İnşallah diğer aşamalarda da aynı başarıyı devam ettirir diye ümit ediyoruz. Tabii ki ben de böyle zorlu bir sürecin ardından böyle bir başarı elde edince onun kadar mutlu oldum ve gururlandım. Bu başarı diğer çocukları da çok etkiledi. Matematik dersi olduğu için çocuklar bu tarz yarışmalara karşı önyargılılar. Kendi içlerinden birinin böyle bir başarı elde edebilmesi onları da çok teşvik etti. Seneye belki de sınava girme oranımız çok daha fazla artacak. O açıdan çocukların hepsinde olumlu sonuçlar aldık.” diye konuştu.

  Dünya matematik yarışmasında birinci oldu #2

  Kızının matematik sevgisini okula başladıktan sonra fark ettiğini söyleyen anne Emine Turmuş, şöyle konuştu:

  "Kendisi matematik çözmekten keyif alıyor. Özellikle yeni konularda, çarpma konularında birçok çocuğun zorlandığı görülürken Aymina’da bu zorluğu görmüyoruz. İnşallah bu şekilde devam eder. Aymina ilkokula başladıktan sonra matematiğe olan sevgisini biz anladık. Onun sevgisiyle birlikte öğretmeninin verdiği emeklerin karşılığını da bu şekilde görüyoruz.”

  Dünya matematik yarışmasında birinci oldu #3

  Dünya matematik yarışmasında birinci oldu #4

  Dünya matematik yarışmasında birinci oldu #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir