Petrol
76.63
0.63%
Euro
19.6351
-0.27%
Dolar
18.6408
0.01%
Altın
1.075
0.37%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
324.178
-0.27%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C

  Bakan Avcı: 33 eğitim kampüsü kurulacak

  Milli Eğitim Bakanı Avcı, göç alan illerde eğitim kampüsü kurulacağını söyledi.
  • 30.05.2013 - 16:15
  Bakan Avcı: 33 eğitim kampüsü kurulacak

  Bakan Avcı: 33 eğitim kampüsü kurulacak #1

   

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Kampüs alanına yakın bölgelerdeki liselerin bir kısımının kampüse taşınması sonucu kent içinde boşalan lise binaları eğitim öğretim amacı dışında başka işlere tahsis edilmeyecek" dedi.

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Adana, Kocaeli, Aydın, Şanlıurfa, Erzurum, Muğla, İstanbul ve İzmir'de yapılacak eğitim kampüsleri için düzenlediği "Eğitim Kampüsleri Ön Seçimli Mimari Proje Yarışması Ödül Töreni," Balgat Anadolu Teknik Meslek Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi'nde gerçekleştirildi.

  Milli Eğitim Bakanı Avcı, törende yaptığı konuşmada, göç alan büylük illerin derslik ihtiyacına işlevsel ve kapsayıcı çözüm getirmek üzere, ülke genelinde 33 eğitim kampüsü kurulacağını belirterek eğitimde, fırsat eşitliği ve nitelik gibi hedeflere ulaşmak için çözülmesi gereken sorunların başında derslik ihtiyacının geldiğini söyledi.

  Son 10 yılda eğitimde yaşanan büyük seferberliğe ve yatırımlara rağmen derslik yapımı konusunda halen mesafe alınması gerektiğini ifade eden Avcı, göç alan bazı illler dışında derslik ihtiyacının çözülmek üzere olmasının memnuniyet verici olduğunu bildirdi.

  Büyük illerde ise derslik maliyetinden çok arazi bulunmaması veya kamulaştırma maliyetlerinin çok yüksek olması gibi sebeplerden dolayı sıkıntı yaşandığını anlatan Avcı, fiziki alt yapıya ilişkin eksikliklerin bir an önce tamamlanarak nitelikli eğitimi daha başta imkansız kılan kalabalık sınıflardan kurtulmak istediklerini vurguladı.

  Bu açmazı eğitim kampüsleriyle aşarak çocukları ve gençleri hak ettikleri fiziki imkanlarla buluşturmak için kollarını sıvadıklarını dile getiren Avcı, eğitim kampüslerinin kentlerinin yeni gelişen bölgelerinde, 100 bin metrekare büyüklüğündeki kamu arazilerinde yapılacağı bilgisini verdi. .

  BOŞALAN BİNALAR EĞİTİM DIŞINDA BAŞKA İŞLERE TAHSİS EDİLMEYECEK

  "Kampüs alanına yakın bölgelerdeki liselerin, bir kısımının kampüse taşınması sonucu kent içinde boşalan lise binaları eğitim öğretim amacı dışında başka işlere tahsis edilmeyecek" diyen Avcı, bu konuda bazı illerde haksız spekülasyonlar yapıldığı için bunu vurgulamak istediğini söyledi.

  Avcı, "Bu binalarımız, yeniden düzenlerek ilkokul ve ortaokul sistemimize tahsis edilecek. Böylece daha küçük yaştaki çocuklarımız, öğrencilerimiz daha rahat şartlarda nicel ve nitel standartlara uygun dersliklerde, evlerine daha yakın yerlerde, mahallelerinde eğitim öğretim görme imkanına sahip olacaklar. Eğitim kampüsleriyle derslik açıklarının kapatılmasının yanında yüksek standartlara sahip mekanlarda eğitim yapılmasını da sağlamış olacağız" diye konuştu.

  Avcı, projeyi başlatan eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve katkı sağlayan kişilere teşekkür etti.

  PİNK FOLD TAVSİYESİ

  Konuşmaların ardından gerçekleştirilen ödül töreninde, Bakan Avcı, projelerin tanıtıldığı sergiyi gezerken, gençliğinde çok dinlediği Pink Floyd'un "The Wall" parçasını duyduğunu belirterek, mimarlara proje çalışırken arada Pink Floyd'u dinlemelerini tavsiye ettiğini söyledi.

  MİMARLARA NASIL POZ VERİLECEĞİNİ GÖSTERDİ

  Avcı, törende bulunanlardan ceketinin düğmesi koptuğu için önünü ilikleyemediğini, bunun saygısızlık olarak kabul edilmemesini istedi.

  Sahnede mimarların fotoğraf çektirirken poz vermekte zorlanması üzerine Bakan Avcı, "bu işin bir raconu" olduğunu belirterek, ödül alırken nasıl poz verileceğini gösterdi.

  Törende, sahneye çıkmayan bir mimarın ismi okunduğunda oturduğu yerden "burada" diye seslenmesi üzerine Bakan Avcı, bunun "Ve Hüseyin İleri" taktiği olduğunu söyledi. Avcı, yurttan sesler korosunda bütün sanatçıların ismi söylendikten sonra, İleri'nin özel ricasıyla "Ve Hüseyin İleri" diye isminin okunduğunu, bu nedenle yıllar sonra oradaki hiç kimsenin isminin hatırlanmamasına rağmen "Ve Hüseyin İleri" isminin hatırlandığını kaydetti.


  Görüş Bildir