Euro
9.5547
0.4%
Dolar
7.8775
0.2%
Altın
466.15
0.87%
Borsa
1.322
-0.26%
Bitcoin
151.029
0.89%
8ºC
İstanbul
Açık 8 C

  Bakan Dinçer ODTÜ protestosunu değerlendirdi

  Ömer Dinçer, "Gösteriyi yapan arkadaşlarının ortaya koyduğu tavır ve davranışlar demokratik bir tavır değil." dedi.
  • 25.12.2012 - 11:15
  Bakan Dinçer ODTÜ protestosunu değerlendirdi

  Bakan Dinçer ODTÜ protestosunu değerlendirdi #1

  Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ODTÜ olaylarının ardından YÖK'ün soruşturma başlatmasına ilişkin, "Keşke üniversite bunları kendisi soruştursaydı. YÖK'e gerek kalmasaydı diye düşünüyorum, ama YÖK'ün de yine üniversite üst kurumu olarak böyle bir şey içerisinde olmasını ben doğrusu olumlu buluyorum" dedi.

  "ÖĞRENCİLERİN TEPKİSİ DEMOKRATİK BİR TAVIR DEĞİL"

  Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Otelcilik ve Turizm İşletmelerinde Uygulamalı Eğitim Projesi kapanış töreni öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı. 'ODTÜ olaylarının ardından YÖK'ün soruşturma başlatmasını' değerlendiren Dinçer, ODTÜ'deki hadiselerin sadece öğrenci hadisesi olarak görülmesinin eksiklik olduğuna işaret ederek, "Dolayısıyla orada olup bitenlerin aslında demokratik bir tepki göstermenin çok dışına taştığını da hemen tespit etmek lazım. Orada olup biten hadiseler gazetelerden siz de gördünüz, gösteriyi yapan arkadaşlarının ortaya koyduğu tavır ve davranışlar doğrusu demokratik bir tavır değil. O açıdan bakıldığında aslında gönlümüz isterdi ki üniversite yönetiminin kendi dirayetini ve inisiyatifini ortaya koysun. Gerekli güvenlik tedbirlerini alsın ve orada çok önemli bir faaliyet yapılırken herhangi bir tatsızlık ve huzursuzluk olmadan problemler çözülsün" dedi.

  "ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ DİRAYETİNİ VE İNİSİYATİFİNİ YÖK'E GEREK KALMADAN KULLANMALIYDI"

  Üniversite yönetiminin o konuda inisiyatifini kullanmadığını ve bir dirayet gösteremediğini belirten Dinçer, bu hadiselerin olup bitemeyeceğini bir yönetimin tahmin edemeyebileceğini söyledi. Dinçer, "Olaylar olup bittikten sonra kendisi gereğini yapsın, özerk bir yönetim anlayışı içinde kendi soruşturmalarını kendisi yapabilsin. O açıdan bakıldığında keşke üniversite bunları kendisi soruştursaydı. YÖK'e gerek kalmasaydı diye düşünüyorum ben. Ama YÖK'ün de yine üniversite üst kurumu olarak böyle bir içerisinde olmasını ben doğrusu olumlu buluyorum" şeklinde konuştu

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir