Dolar
6.9712
0.266%
Euro
8.2177
0.3149%
Altın
1975.65
-0.0591%
Borsa
1126.9
0%
G. Altın
442.88
0.2551%
Bitcoin
78629.42
-0.7902%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Bakan Dinçer: Özerk bir üniversite hayal ediyoruz

  Milli Eğitim Bakan Ömer Dinçer, YÖK'ün Yasa Taslağı çalışmasını incelediklerini belirtti.
  • 16.01.2013 - 12:01
  Bakan Dinçer: Özerk bir üniversite hayal ediyoruz

  Bakan Dinçer: Özerk bir üniversite hayal ediyoruz #1

  Milli Eğitim Bakan Ömer Dinçer, Bakanlık'ta yaptığı ''Üstün Yetenekli Bireyler Strateji ve Uygulama Planı''na ilişkin bilgilendirme toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Bir gazetecinin YÖK'ün Yasa Taslağı çalışmasını Bakanlığa gönderdiğini hatırlatarak değerlendirmesini sorması üzerine Dinçer, yeni geldiğini ve daha incelemeye başlamadıklarını söyledi.

  YÖK'E SINIRLI ROL VERİLECEK

  Bakan Dinçer, şunları söyledi:

  ''Hükümet ve Bakanlık olarak bilimsel anlamda özgür, idari ve mali anlamda da özerk bir üniversite hayal ediyoruz. YÖK'ü de bu alanda sadece koordinasyon, gerekirse kalite derecelendirmesi yapan bir kurum olarak düşünüyoruz. Bunun dışındaki rol ve fonksiyonlarının olmaması gerektiği kanaatindeyiz.

  Gelen taslak eğer bu şartları taşıyorsa ben Bakanlar Kurulu'na arz edeceğim aksi takdirde ayrıca bir çalışma yürüteceğiz sonra Bakanlar Kurulu'na sunacağız.''

  SADECE IQ TESTİ YAPILMAYACAK

  Üstün yetenekli çocukların belirlenmesinde kullanılacak IQ testinin değiştirilip değiştirilmeyeceğine ilişkin sorular üzerine ise Dinçer, çocukların bireysel farklılıklarını esas alınacağı varsayımının, çocuğun hangi alanda yeteneği varsa onun ayrıca ele alınacağını söyledi.

  Bu yüzden çoklu bir eğitim modeli uygulayacaklarını dile getiren Dinçer, çocukların sporla ilgili olması durumunda o yönde eğitim verileceğini söyledi. Bunun tespitini kendilerinin yapacağını da bildiren Bakan Dinçer, ''Çocukların tanımlaması yapılırken sadece IQ testi yapılıyordu artık aynı zamanda akademik yetenek testi ve benzeri testlerle daha dikkatli olarak seçeceğiz'' dedi.

  DAHİ ÇOCUKLAR DESTEKLENECEK

  ''Çocukların yurt dışında eğitime gönderilmesi söz konusu olacak mı'' sorusuna Dinçer, bunun olabileceğini, benzer uygulamaların olduğunu, dahi sayılabilecek çocukların desteklenmesine yönelik altyapı kurduklarını söyledi.

  Görüş Bildir