Euro
15.2910
0.31%
Dolar
13.4365
0.09%
Altın
795.8690
0.01%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
569.388
-1.74%
2ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 2 C

  Bakan Dinçer: Tek tip insan yetiştirme anlayışına son

  Milli Eğitim Bakanı Dinçer, yeni eğitim sistemiyle birlikte paradigma değişikliğine gidildiğini söyledi.
  • 03.10.2012 - 13:04
  Bakan Dinçer: Tek tip insan yetiştirme anlayışına son

  Bakan Dinçer: Tek tip insan yetiştirme anlayışına son #1

  Milli Eğitim Bakanı(MEB) Ömer Dinçer, konuk olduğu AA Editör Masası'nda yaptığı açıklamalarda; eğitim sisteminde yapılanın aslında bir paradigma değişikliği olduğuna da işaret etti.

  Dinçer, şöyle konuştu:

  "MEB ve Türk kamu idaresi normalde kapalı sistem ve tek taraflı bir ilişkiyle hizmet üretiyordu. Eğitim olarak baktığınızda tek tip bir eğitim yapıyor, tek tip insan yetiştirmeyle çalışıyordu. Biz küresel düzeyde ihtiyaç duyulan bilgi ve becerileri kazandırmak, ulusal düzeyde bu toplumun ihtiyaçların karşılamak üzere bir eğitim yapmaya karar verdik. MEB olarak yaptığımız bu zihniyet değişikliğinden sonra tabii ki çocuklarımızı küresel rekabete hazır hale getireceğiz."

  "TEKLİ EĞİTİME GEÇMEMİZ GEREKİYOR"

  Batılı ülkelerden yaklaşık 2 saat az ders verildiğini ifade eden Dinçer, "Onun da sebebi çook açık. Yüzde 50'den fazla oranda ikili eğitim yapıyoruz. Daha fazla ders vermek için elimizde imkanımız yok. Yeni okullar lazım. 170 bin dersliğe ihtiyacımız var. Tekli eğitime geçmemiz lazım. Ancak bunu yaptığımızda o zaman çocukların ders saatlerini artırma imkanına sahip olacağım" dedi.

  "İMAM HATİP ADINA GELİŞME VAR"

  Geçen hafta sonu itibarıyla imam hatip okulları orta kısmına kaydolan öğrenci sayısının 109 bin olduğunu belirten Dinçer, imam hatip liseleri için ise 258 bin öğrencinin müracaat ettiğini, bunlardan 125-130 bininin kaydını yaptıklarını söyledi.

  Dinçer, 28 Şubat kararlarıyla kapatılan imam hatip okullarıyla 12 yıllık zorunlu eğitim kapsamında açılan imam hatip okullarını mukayese ederek, ''O zamandan beri geçen süreyi, nüfusun büyüklüğünü oranladığınızda birkaç puanlık artış var. Türkiye'de yeniden normal bir sürecin işlemeye başladığını söylemek mümkün. İmam hatip lehine gelişme var. Çünkü yaklaşık 600 civarında okulun kapatıldığını var sayarsanız, 730 civarında okul açmışsanız, o okul sayısında aşağı yukarı yüzde 20'ye yakın artış var demektir'' diye konuştu.


  Görüş Bildir