Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.474
-0.31%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  BDP'li Hasip Kaplan'ın Kürtçe eğitim çıkışı

  BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, "Talebimiz; anaokulundan itibaren Kürtçe'nin eğitim dili olmasıdır" dedi.
  • 11.06.2012 - 13:04
  BDP'li Hasip Kaplan'ın Kürtçe eğitim çıkışı

  BDP li Hasip Kaplan ın Kürtçe eğitim çıkışı #1

  Kaplan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Van'da belediye başkanları ve BDP'lilerin tutuklanmasıyla sonuçlanan operasyonların "AK Parti'nin MYK'sında planlandığını" iddia etti. Gelinin noktanın 1990'lı yılları aratmadığını savunan Kaplan, "Seçilmiş Kürt siyasetçilerinin neredeyse tamamının tutuklu bulunduğu ülkede, Uludere'nin konusunda üzerinden 6 ay geçmesine rağmen hiç bir ilerleme yok" dedi.

  MİLLETVEKİLLERİNİN TUTUKLULUĞU MECLİS'İN AYIBIDIR

  8 milletvekilinin tutukluğunun bugün birinci yılını doldurduğunu ifade eden Kaplan, "Bu, demokrasinin, Meclis'in ayıbıdır, AKP'nin yüz karasıdır" diye konuştu. 1 yıldır yürütülen KCK operasyonlarının tamamının yasal, demokratik alana yöneldiğini öne süren Kaplan, şunları söyledi:

  SİZ DE MORG PATRONU ÖLÜM TACİRİSİNİZ

  "AKP'li olmak, AKP'ye biat etmek dışında bu ülkede her şey yasak. Bu ahlak dışı saldırı yöntemleriyle AKP, muhalefetten ve kendisinden olmayan yüzde 51'i düşman ilan etmiştir. Şımarıklık, arsızlık, saldırganlık; kin, nefret, ırkçılık söylemi, Başbakan'ın dilinden düşmüyor. En son yaptığı açıklamayla cenazelere saygısızlık eden, ailelerine vermede sorun çıkaran AK Parti iktidarı, bu konuda insani, dini, ahlaki, örfi görevi yerine getiren milletvekillerimiz için utanmadan 'morg önünde nöbet tutanlar' diyor. Siz de morg patronu, ölüm tacirisiniz. Ölüm üzerinden iktidarını sürdüren, rant sağlayan, insanlık suçu işleyen, Uludere'nin hala hesabını vermeyen kişilersiniz."

  TÜRKÇE GİBİ KÜRTÇE DE EĞİTİM DİLİ OLARAK KULLANILACAK

  "Kürtçe'nin seçmeli ders olacağı" haberleriyle ilgili Kaplan, "Sayın Başbakan; siz Türkçeyi seçmeli olarak mı öğrendiniz? Bu ülkede Türkçe, eğitim alanında nasıl kullanılıyorsa, Kürtçe de aynı şekilde kullanılacak. Bu artık 21. yüzyılın tartışılmayacak evrensel haklarındandır" dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da bu konu üzerinde düşünmesi gerektiğini belirten Kaplan, "Surunu çözmeye dilden başlamamız gerekiyor" diye konuştu. Kaplan, bir soru üzerine, "Talebimiz, anaokulundan itibaren Kürtçe'nin eğitim dili olmasıdır" dedi.


  Görüş Bildir