Petrol
93.9
0.57%
Euro
18.2648
-0.53%
Dolar
18.5775
-0.27%
Altın
1.022
-0.26%
Borsa
3554
1.99%
Bitcoin
375.599
-0.76%
20ºC
İstanbul
Çok bulutlu 20 C

  Çılgın Projeler Ankara’da görücüye çıktı

  Öğrenciler, TÜBİTAK'ın 44. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda kıyasıya mücadele ediyor.
  • 20.05.2013 - 16:32
  Çılgın Projeler Ankara’da görücüye çıktı

  Çılgın Projeler Ankara’da görücüye çıktı #1

  TÜBİTAK'ın ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlediği 44. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda finale kalan eserler Ankara'da sergileniyor.

  'AHA DA ESKİ KOCAM'

  ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda açılan final sergisinde birbirinden ilginç ve dikkat çekici 202 proje yarışıyor. Bunlar arasında Muhammet Sait Uşaklıgil'in "Aha da Eski Kocam" adlı projesi toplumsal açıdan ilgi çeken bir proje olarak göze çarpıyor. Eski eş-sevgili şiddetinin diline, dinine, rengine, kültürüne bakmaksızın bütün toplumlarda görüldüğünü belirten proje sahibi, ortaokul öğrencisi Muhammet Sait Uşaklıgil, toplumun bir ferdi olarak kadına şiddetin tasvirini yapmak ve çözümüne katkıda bulunmak amacıyla bu çalışmayı yaptığını ifade etti. Uşaklıgil, projesi nedeniyle şiddet uygulayan kişilerden tehditler aldığını söyledi.

  DENİZALTINDA YÜRÜYÜŞ

  Ege Arıkan ve Ekin Öztürk'ün geliştirdiği Mevlana Projesi de dikkat çeken projeler arasında. İstanbul Boğazı'nda 38 metre derinlikte tünel yapılmasına ilişkin proje ile İstanbullular, denizaltında yürüyüş yapabilecek. Bu tünel ile yürüyen bant üzerinde 8 dakikada, yürüyerek 17 dakikada İstanbul Boğazı geçilecek. Bomba imha ekiplerini rahatlatacak "bomba imhada robotel dönemi" adlı projenin sahibi Selim Abdioğlu ve Lokman Çalışkan ise hareketi kopyalayan robot eldivenin uzaktan kontrol edilerek uygun kablonun kesilmesi ve bombanın patlatılması için kullanılabileceğini kaydetti.

  Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'na Türkiye'nin tüm illerinden 12 bin 580 öğrenci, toplam 7 bin 401 proje ile başvurdu. 12 merkezde düzenlenen bölge yarışmalarında birinci olan 202 proje, final yarışmasında olmaya hak kazandı. Sergi 22 Mayıs'ta sona erecek.

  KAZANANLARA TÖRENLE ÖDÜL VERİLECEK

  Sergide jüri tarafından yapılacak değerlendirme ile bilgisayar, biyoloji, coğrafya, temel fizik, uygulamalı fizik, kimya, matematik, sosyoloji, tarih ve bu yıl eklenen psikoloji başlığı altında 10 dalda ödüle layık görülen eserler belirlenecek. Kazananlara ödülleri 24 Mayıs Cuma günü Milli Eğitim Bakanlığı Şura Solonu'nda düzenlenecek törenle verilecek. Yarışmada ödül alan öğrencilere ve öğretmenlerine para ödülü ile başarı belgesi verilecek. Birinciler 3 bin TL, ikinciler 2 bin 500 TL, üçüncüler ise 2 bin TL para ödülü kazanacak. Dereceye giren öğrencilerin danışman öğretmeleri de öğrencilerle aynı ödülleri alacak. Yılın genç araştırmacısı ödülünü alan öğrenci ise 3 bin 500 TL kazanmış olacak. Ayrıca dereceye giren öğrencilere YGS'ye girdikleri yıl, bir defaya mahsus olmak üzere, derece aldıkları alanla ilgili bir bölüm seçmeleri durumunda yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek katsayı puanı verilecek.


  Görüş Bildir