Dolar
7.5569
0.0185%
Euro
8.9517
-0.1182%
Altın
1950.32
-0.0123%
Borsa
1111.96
0.117%
G. Altın
473.725
-0.0432%
Bitcoin
83043.49
0.0633%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Çocuklar ebeveynlerine yakın olabilecek

  Anne ve babası kamu veya özel sektörde çalışan öğrenciler artık ebeveynlerinin çalıştığı semtte okuyabilecekler.
  • 23.09.2012 - 09:44
  Çocuklar ebeveynlerine yakın olabilecek

  Çocuklar ebeveynlerine yakın olabilecek #1

  Milli Eğitim Bakanı Dinçer'in yayımladığı genelgeye göre, bu yıla mahsus olmak üzere anne ve babasının her ikisi de kamu veya özel sektörde çalışan çocukların kayıt ve nakilleri, iş yerinin bulunduğu bölgedeki ilkokula veya ortaokula yapılabilecek.

  Bakan Ömer Dinçer imzasıyla yayımlanan "kayıt ve nakillerle" ilgili genelgede, resmi ilköğretim kurumlarına kayıt ve nakillerin, ilköğretim kurumları yönetmeliğindeki hükümlere göre yapıldığıanım satıldı. Yönetmelikte öğrencilerin, ulusal adres veri tabanında belirtilen ikametgâhların en yakın ilkokul ve ortaokula kaydedilmelerinin esas olduğu hatırlatılarak, kayıtların, ulusal adres veri tabanındaki öğrencinin ikamet adresi esas alınarak öğrenci yerleştirme komisyonunun belirlediği kayıt alanındaki okula e-okul sistemi üzerinden yapıldığı belirtildi.

  KURAYLA ÖĞENCİ ALIMI

  Fiziki kapasitesi dolmayan okullara, kayıt alanı dışından da kayıt yapılabildiği ifade edilerek, kapasitenin üstünde başvuru olması durumunda başvuranlar arasından kurayla öğrenci alındığı hatırlatıldı. e-Kayıt uygulaması ile mecburi ilköğretim çağına giren tüm çocukların okullara erişimlerinin sağlanması, eğitim bölgesinde öğrenci dağılımlarının dengeli yapılması, normal öğretime geçilmesi, derslik ihtiyacının planlanmasının hedeflendiği kaydedildi.

  BELGELENDİRİLMESİ GEREKİYOR

  Genelgeye göre, anne ve babasının her ikisi de kamu ve/ veya özel sektörde çalışan çocukların kayıt ve nakilleri, ev adreslerinin yanı sıra her ikisinin de çalıştıklarını belgelendirmeleri (resmi kurumlar, vergi idaresi, ticaret/sanayi odası, esnaf odası gibi) durumunda, bunlardan birinin iş yerinin bulunduğu kayıt bölgesindeki ilkokula/ortaokula; öğretmenlerin istemeleri halinde çocuklarının kayıt ve nakilleri, görev yaptıkları ilkokula/ortaokula yapılabilecek.

  SINIF MEVCUTLARI 35 OLACAK

  Velilerin istemeleri halinde, sınıf mevcutları 40'dan fazla olan ilköğretim kurumlarındaki öğrencilerin kayıt ve nakilleri, sınıf mevcudu 35'i geçmeyecek şekilde planlanıp, okul bazında eşleştirilip duyurulduktan sonra, eşleştirildiği ilkokula/ortaokula; kayıt bölgelerinin yeniden belirlenmesi nedeniyle ayrı okullara kaydı yapılan kardeşlerin kayıt ve nakilleri, velinin isteği üzerine kardeşlerden birinin ilkokuluna/ortaokuluna yaptırılabilecek. Ancak, belirtilen durumların her birinde bu kayıt ve nakiller gerçekleştiriliyorken, nakil gidilen okullardaki sınıf mevcutlarının ilin şartları ve ortalama öğrenci sayılarının 35'i geçmemesine özen gösterilecek. Öğrenci nakilleri e-okul üzerinden sürekli takip edilecek, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak okulu değişen öğrencilerin tespiti halinde adreslerine uygun okullara kayıtları ve nakillerinin yapılmasısağlanacak. Usulsüz olarak okula kayıt ve nakil yapan okul yönetimleri hakkında da yasal işlemyapılacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir