Euro
15.5502
0.27%
Dolar
13.7268
0.46%
Altın
784.81
0.73%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
775.600
-0.26%
16ºC
İstanbul
Hafif yağmur 16 C

  Çocuklar, uzaktan eğitimde de deneylerine devam etti

  Kastamonu Şehit Mehmet Yılmaz İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, koronavirüs önlemleri nedeniyle uzaktan eğitim alırken, fen bilgisi dersindeki deneylerine evde de devam ediyorlar.
  • AA
  • 28.05.2020 - 04:08
  Çocuklar, uzaktan eğitimde de deneylerine devam etti

  Türkiye'de koronavirüsle mücadelede sürerken, öğrenciler de uzaktan eğitimlerini EBA TV aracılığı ile sürdürüyor. Gençler, deneysel becerilerinin uzaktan eğitim alırken de öğrenmenleriyle birlikte geliştirmeye devam ediyor.

  ONLİNE DENEY

  Kastamonu Şehit Mehmet Yılmaz İmam Hatip Ortaokulu'nda görevli Fen Bilgisi Öğretmeni Kamil Doğanay ile, online ders kapsamında evlerinde buldukları malzemelerle deneyler yapan öğrenciler, deneyleri sınıf arkadaşlarına anlatıyor.

  Doğanay, koronavirüs nedeniyle okulların kapatılmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından EBA TV üzerinden derslerin devam ettiğini hatırlattı.

  Çocuklar, uzaktan eğitimde de deneylerine devam etti

  "ODALARINIA LABORATUVARA DÖNÜŞTÜRDÜLER"

  Bu süreci öğrencileriyle verimli bir şekilde geçirmek istediğini anlatan Doğanay, "Okul sadece okul değil, okul aynı zamanda öğrencilerin sosyalleştiği etkileşim haline girdiği bir yer. Öğrenciler soru sormak istiyor, yaptıklarını anlatmak istiyor. Ben de bunu düşünerek online platformdan canlı derslere başladım. Bu süreçte çocuklarımın deneyleri, laboratuvarları özlediğini gözlemledim ama evlerinde malzemeleri yoktu. Biz de kendi odamızı küçük bir laboratuvara dönüştürüp evde ulaşabileceğimiz gündelik malzemelerle deneyler yapmaya başladık." ifadelerini kullandı.

  Haftanın 4 günü ders yaptıklarını ifade eden Doğanay, "Bütün sınıf bir araya geliyoruz. Öğrenciler birbirleriyle sohbet ediyor, hasret gideriyor. Aslında o özledikleri sınıf ortamını oluşturuyoruz. Derslerin büyük bölümünü deneylere ayırıyoruz. Hem daha iyi anlıyorlar hem de üretkenlikleri gelişiyor." dedi.

  Çocuklar, uzaktan eğitimde de deneylerine devam etti #1

  BASİT ARAÇLARLA BİRÇOK DENEY YAPIYORLAR

  Öğrencilerin evlerinde olmasına rağmen çok güzel çalışmalar yaptığına işaret eden Doğanay, şöyle devam etti:

  "Aslında annelerinin hamur mayalarken, yoğurt yaparken bir bilim insanı gibi deneyler yaptığını gördüler. Öğrencilerimiz de basit araçlarla birçok deney yapıp yeni şeyler geliştirmeyi öğrendiler. Elektrik devresinden arabalar, robotlar yaptılar. Evdeki su ve yağ ile deneyler yaptılar. Bu deneyleri sınıf ortamı gibi arkadaşlarına anlattılar. Anlatırken hem anlatma yetenekleri, hem de kendilerine olan öz güvenleri gelişti."

  Çocuklar, uzaktan eğitimde de deneylerine devam etti #2

  "HAYAT EVE SIĞARSA, DENEY DE EVE SIĞAR"

  Çocukların evde kaldığı dönemlerde sıkılmaya başladığını ifade eden Doğanay, "Bu süreçte sağlıkları için onları evde tutmamız gerekiyor. Canlı dersler, yaptıkları deneyler aslında onlara terapi gibi geliyor." diye konuştu.

  Çocuklar, uzaktan eğitimde de deneylerine devam etti #3

  Öğrencilerden Mehmet Gevgeşoğlu da dersler olmadan önce evde sıkıldığını belirterek şunları kaydetti:

  "Dersler başlayınca artık deneyler yapıyoruz, arkadaşlarımla öğretmenimle konuşabiliyorum. Artık evde sıkılmıyorum, yeni şeyler öğreniyorum. Önceden okulda laboratuvarda deneyler yaparken şimdi evde yapıyoruz. Mesela ben, bugün derste bir arkadaşımızın deneyini izlerken yeni şeyler öğrendim. Bilimi, okulu, deneyleri eve getirdik. Öğretmenime çok teşekkür ediyorum."

  Çocuklar, uzaktan eğitimde de deneylerine devam etti #4

  Çocuklar, uzaktan eğitimde de deneylerine devam etti #5

  Çocuklar, uzaktan eğitimde de deneylerine devam etti #6

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir