Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
322.656
-0.83%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Ders sonrası TV izlemek başarısızlık getiriyor

  Psikolojik Danışman ve Rehberlik Uzmanı Dr. Fatih Kalkınç, çocuğun başarısında anne ve babanın rolünü anlattı.
  • 06.03.2013 - 14:01
  Ders sonrası TV izlemek başarısızlık getiriyor

  Ders sonrası TV izlemek başarısızlık getiriyor #1

  Özel Burç Okulları tarafından öğrenci velilerine yönelik, Ramazanoğlu Camisi konferans salonunda düzenlenen seminerde, "Çocuğun Başarısında Anne ve Babanın Rolü" anlatıldı. Yoğun ilgi gösterilen semineri sunan Dr. Kalkınç, televizyonu sürekli açık olan ailelerin, çocuklarının derslerinde başarısız olması durumunda şikayet etme haklarının olmadığını söyledi. Dr. Kalkınç, "Öğrencinin başarısızlığının sebeplerinden en başta geleni dikkat eksiğidir. Derste dikkat eksikliği aslında öğrencinin dikkatini birden çok şeylere yaydığı dikkat fazlalığıdır. Dikkat eksikliğinin sebebi ise yatıncaya kadar izlenilen televizyondur. Ders çalıştıktan sonra televizyon izleyerek uyumak öğrenilenleri unutturmaktadır. Uyumadan önce ne yapılmışsa sabah uyanınca o hatırlanır. Uyumadan önce yapılacak en yararlı şey kitap okumaktır" dedi.

  ANNE VE BABALAR KİTAP OKUYARAK ÖRNEK OLMALI

  Yazarak çalışmanın unutmayı azalttığını belirten Dr. Fatih Kalkınç, anne ve babaların kitap okuyarak çocuklarına örnek olmalarının önemini anlattı. Dr. Fatih Kalkınç, ders çalışırken cep telefonundan uzak durulması önerisinde bulunarak, şöyle devam etti:

  "Yapılan araştırmalara göre, cep telefonu insan vücuduna yüzde 30 enerji kaybı verir, bundan dolayı çocuklarımız ders çalışırken cep telefonundan uzak durmalı. Bilgisayarlar mutlaka evin oturma odasında olmalı ve ekranı kapıya dönük olmalı. Bilgisayara girilecek saatler de mutlaka ebeveynler tarafından belirlenmelidir" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir