Euro
9.0729
0.17%
Dolar
7.4673
0.03%
Altın
443.86
0.49%
Borsa
1.565
0%
Bitcoin
266.934
-2.19%
-4ºC
İstanbul
Açık -4 C
  Dünyada 131 milyon kız çocuk eğitimden yoksun

  Dünyada 131 milyon kız çocuk eğitimden yoksun

  11 Ekim, Dünya Kız Çocukları Günü olarak kutlanıyor. BM ve UNICEF verilerine göre, dünyada 131 milyon kız çocuğu okula gidemiyor.
  • Haber Merkezi
  • 11.10.2018 - 12:32
  • Güncelleme : 11.10.2018 - 12:53

  15-29 yaş arası genç kadınların iş ve eğitim fırsatlarından yararlanma olasılığı erkeklere göre 3 kat daha az. Çalışmayan ve okumayan genç kesimin yüzde 76'sını genç kadınlar oluşturuyor.

  DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ

  Türkiye, Kanada ve Peru'nun girişimleri sonucunda, kız çocuklarına ve genç kadınlara karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla 2011'de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından 11 Ekim, 'Dünya Kız Çocukları Günü' ilan edildi.

  Dünyada 131 milyon kız çocuk eğitimden yoksun #1

  İSTİHDAMDA SORUN

  Birleşmiş Milletler (BM) ve BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) verilerine göre, yarısından fazlasını ergen kız çocuklarının oluşturduğu 1 milyar genç, 10 yıl içinde iş hayatına girecek. Yüzde 90'dan fazlası gelişmekte olan ülkelerde yaşayan bu çocuklar, özel sektörde çok düşük maaşa ya da hiçbir ücret almadan çalışacak.

  CİNSİYET AYRIMCILIĞINA MARUZ KALIYORLAR

  Son 15 yılda uluslararası toplum, kız çocuklarının yaşamını erken dönemden itibaren düzeltmede önemli ilerleme sağlasa da özellikle orta ya da düşük gelir düzeyine sahip ülkelerdeki her 10 genç kadından dokuzu cinsiyet ayrımcılığı, yoksulluk ve diğer dezavantajlara göğüs germek zorunda kalıyor.

  Evlilik beklentileri, hamilelik riski, şiddet, kaliteli eğitimin önündeki engeller kız çocuklarının yaşamını sınırlayan ve gerçek potansiyellerine ulaşmalarını önleyen unsurlardan sadece bir kaçını oluşturuyor.

  Dünyada 131 milyon kız çocuk eğitimden yoksun #2

  YETENEKLİ KIZ ÇOCUĞUNUN GÜCÜ

  BM, bu çerçevede Dünya Kız Çocukları Günü'nde 'Onunla: Yetenekli bir kız çocuğunun gücü' teması altında tüm kız çocuklarının öğrenme fırsatlarını genişletmek, yeni yollar göstermek ve çalışma dünyasına geçişini başarılı şekilde sağlamak için uluslararası topluma çağrılarda bulunacak.

  Günümüzde giderek daha fazla kız çocuğu okula gidip eğitimine devam edebilse de birçoğu hala yaşam boyu başarı için gerekli olan bilgi birikimi, yetenek ve iş alışkanlıklarını kazanamıyor.

  Diğer yandan 15-29 yaş arası genç kadınların iş ve eğitim fırsatlarından yoksun kalma ihtimali aynı yaştaki erkeklere göre üç kat daha yüksek seviyede bulunuyor.

  Dünyada 131 milyon kız çocuk eğitimden yoksun #3

  YATIRIMLAR YETERLİ DEĞİL

  Kız çocuklarının eğitimi konusunda yapılan yatırımlar, onların iş dünyasına sorunsuz geçişini sağlamak için tek başına yeterli olmuyor. Dünya genelinde 131 milyon kız çocuğu okula gidemiyor. Her 10 çocuktan altısı okuma ve matematikte asgari yeterlilik düzeyine erişmiş durumda değil.

  ALTERNATİF ÖĞRENME YOLLARI

  Mevcut ilerleme göz önüne alındığında, 2030'da dünyadaki kız çocuklarının yarısından fazlası temel becerilerde orta düzeyde başarı gösteremeyecek.

  Meslek kursları ve yaratıcı teknik beceri platformları gibi alternatif öğrenme yolları, örgün eğitim fırsatını kaçıran ve gelecekte istihdam edilebilirlik için ihtiyaç duyulan genç kadınlara ikinci şans olabilir.

  Dünyada 131 milyon kız çocuk eğitimden yoksun #4

  ERKEKLER DAHA AVANTAJLI

  Çıraklık eğitimi, genç kadınlara okuldan iş hayatına geçişte katkıda bulunabilecek çözüm sunabilir.

  Ancak genç erkekler gerek çıraklık eğitimine gerekse daha fazla meslek alanlarına erişmede genç kadınlara göre daha avantajlı durumda bulunuyor.

  Kadın girişimciler, finansman sağlamada ve karlı işletme için gerekli olan diğer becerilerde erkeklere göre daha büyük engellerle karşı karşıya kalıyor.

  KLİŞELERE MEYDAN OKUMAK GEREKİYOR

  Yetenekli bir kız çocuğunun gücü' teması çerçevesinde amaca ulaşmak için uluslararası toplumdan beklentiler ise şöyle sıralanıyor:

  Kız çocuklarının hem okul eğitimi hem pazar odaklı eğitimi hem de becerileri için geniş ölçekli kamu ve özel sektör programları uygulamak.

  Genç kadınların yaşamı ve iş hayatı için gerekli temel, aktarılabilir ve iş hayatındaki yeteneklerini geliştirmelerini sağlamak için öğretim ve öğrenimin kalite ve uygunluğunu geliştirmek.

  Kız çocuklarının erkek çocuklarıyla aynı öğrenim ve kariyer fırsatlarına sahip olmalarını sağlamak için klişelere, toplumsal normlara meydan okumak ve cinsiyet rolleriyle ilgili bilinçsiz önyargıları değiştirmek.

  Genç kadınların büyüyen dijital iş dünyasındaki kariyerlerini göz önünde bulundurmaları için onları teşvik etmek ve onlara alanlar yaratmak.  Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik öğreniminde genç kadınların katılımını arttırmak.

  Genç kadınların okuldan iş hayatına geçişlerini desteklemek için kariyer rehberliği, çıraklık, staj ve girişimcilik eğitimi gibi girişimler oluşturmak. Kadın girişimciler için finansmana erişimi etkinleştirmek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir