Dolar
7.2907
0.859%
Euro
8.5326
-0.9265%
Altın
2035.04
-1.3663%
Borsa
1060.59
2.5319%
G. Altın
477.149
-0.4753%
Bitcoin
84407.38
-1.3494%
26ºC
İstanbul
Puslu güneşli 26 C

  Engelli öğrenciler yaz okuluyla kaynaşıyorlar

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin engellilere yönelik yaz okulu eğitimlerinden bu yıl 324 çocuk faydalandı. Çocuklar kurs sayesinde birbirlerini tanıma fırsatı yakalıyor.
  • İHA
  • 19.08.2018 - 15:28
  Engelli öğrenciler yaz okuluyla kaynaşıyorlar

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl Engelsiz Bir Gelecek sloganıyla düzenlediği Yaz Okulu Eğitim Programları’na bu yıl 324 çocuk katıldı. İ

  İstanbul genelindeki 15 merkezde engellilerin toplumla kaynaşması için düzenlenen eğitimler ilk ve ortaokul müfredat derslerinden kişisel gelişim kurslarına kadar zengin içeriğe sahip.

  2 ay süren eğitimlere engelsiz çocuklar da dahil edilerek küçük yaşta empati bilinci kazandırılıyor.

  Engelli öğrenciler yaz okuluyla kaynaşıyorlar #1

  EĞİTİMLER ÜCRETSİZ

  Eğitim programlarına 7 ile 13 yaş arası engelli ve engelsiz çocuklar katılıyor. İBB Sağlık Daire Başkanlığı Engelliler Müdürlüğü(İSEM) tarafından hazırlanan eğitimler ücretsiz veriliyor.

  İstanbul genelinde İSEM’e bağlı 15 merkezde her yıl Haziran ve Ağustos ayları arasında verilen eğitimlerden bu yıl 324 çocuk faydalandı. 2007 yılından bu yana ise 3 bin 586 çocuk bu eğitimlerden istifade etti.

  Engelli öğrenciler yaz okuluyla kaynaşıyorlar #2

  SOSYAL BAĞ DUYGUSU GÜÇLENDİRİLİYOR

  Farklı çocukları birbiriyle kaynaştırma, aralarında sosyal bağ kurma amacı güden eğitimler ile toplumda engelli bireylere yönelik ön yargıların küçük yaşlarda kırılması, karşılıklı sevgi ve saygıya dayanan empatik bir toplumun inşası hedefleniyor.

  Çocuklara yardımlaşma, paylaşma duygusu kazandırmanın yanı sıra birlikte kültür, sanat, spor aktiviteleri yaptırılarak aralarında sosyal bağ gelişmesi sağlanıyor.

  Engelli öğrenciler yaz okuluyla kaynaşıyorlar #3

  KİŞİSEL GELİŞİM İÇİN KURS DESTEĞİ

  Program içeriğinde Milli Eğitim Bakanlığı müfredatında yer alan ilk ve ortaokul düzeyindeki dersler de bulunuyor. Her biri alanında uzman eğitimciler tarafından takı tasarımından akromeye, çini ve seramikten mum yapımına kadar kişisel gelişim kursları da veriliyor.

  Belirli günlerde Miniatürk, Eyüp Sultan Camii, Topkapı Sarayı, Eyüp Oyuncak Müzesi, Darıca Hayvanat Bahçesi gezileri düzenleniyor.

  Engelli öğrenciler yaz okuluyla kaynaşıyorlar #4

  6 MİLYON SEANS EĞİTİM VERİLDİ

  2007 yılından günümüze özel ilgi ve desteğe ihtiyaç duyan çocuklarla, Milli Eğitim Bakanlığı Örgün Eğitim hizmetlerinden faydalanan çocukların eğitim aldığı İSEM Yaz Okulu’ndan her yıl ortalama 200 ile 400 arasında öğrenci faydalanıyor.

  Destekleyici ve bütünleştirici eğitim hizmeti sağlayan İSEM; engelli ve ailelerine yönelik olarak meslek eğitimlerinden, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı(EKPSS) Kurslarına, psikososyal servis eğitimlerinden yasal haklara , okul öncesi eğitimden aile danışmanlığı ve bağımsız yaşama kadar çok yönlü eğitim programları düzenliyor.

  İSEM Merkezlerinde bugüne kadar 6 Milyon 756 bin 111 seans ücretsiz eğitim hizmeti sunularak engelli bireylerin eğitim ve rehabilitasyonunda engelli ve ailelerine büyük destek sağlandı.

  Engelli öğrenciler yaz okuluyla kaynaşıyorlar #5

  Görüş Bildir