Euro
10.3915
0.8%
Dolar
8.8522
1.03%
Altın
498.05
1.46%
Borsa
1.393
-0.58%
Bitcoin
394.683
3.40%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 15 C

  Fatih Üniversitesi'nde 'okul öncesi eğitim' konferansı

  Eğitimin ilk basamağı olan okul öncesi eğitimin öğrenim hayatına etki ve katkıları hakkında bilgi verildi.
  • 30.11.2013 - 01:20
  Fatih Üniversitesi'nde 'okul öncesi eğitim' konferansı

  Fatih Üniversitesi nde okul öncesi eğitim konferansı #1

  Fatih Üniversitesi tarafından organize edilen ‘Okul Öncesi Eğitiminde Program ve Uygulamalar’ başlığı altında yapılan konferansta okul öncesi eğitimde yaşanan sorunlara ve bunların çözüm önerilerine değinildi.

  SIRADAN BİR MESLEK DEĞİL

  Uzman ve akademisyenler okul öncesi eğitiminin aile ile başladığına ve eğitim süreci ile devam ettiğine dikkat çekildi. 15 farklı üniversiteden 45 akademisyen ve uzmanların katıldığı programda panel ve atölye çalışmalarına da yer verildi. Moderatörlüğünü Fatih Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Servet Bal’ın yaptığı konferansta konuşan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fahrettin Gücin, eğitimcilerin kuşaklar arası farkları keşfetmeye ihtiyacı olduğuna değindi. Gücin, “Okul öncesi eğitimle birlikte öğrenci okul hayatına ilk sizlerle yani eğitimcilerle karşılaşacak. Bu durum eğitimcilerin donanımlı olmasını ve çocukları iyi tanımalarını gerektiriyor. Aynı zamanda çocukları sevmeyi ve onları doğru biçimde yetiştirmeyi de zorunlu kılıyor. Maalesef bu alanda MEB raporlarına göre öğretmen açığımız bulunuyor. Bunun giderilmesi adına adımlar da atılmalı. Çünkü bu meslek sıradan değil, yönlendirici ve eğitici bir yapıya sahip. Sizler nasıl öğrenciler yetiştirirseniz toplum ona göre şekillenir.” dedi.

  YENİ SİSTEM ÖĞRENCİYE ODAKLI

  Gücin, Fatih Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliğinin açıldığını ve bu alanda öğretim üyelerine ihtiyaç duyduklarını da belirtti. Ankara Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Neriman Aral, okul öncesi öğretmenliğinin eğitim anlayışı açısından yenilenme gerektiren bir alan olduğuna değindi. Bu yenilenme geliştikçe aşama kaydedileceğine temas eden Aral, “2012 yılında hazırladığımız rapora göre öğrenciyi zengin bir öğretme anlayışı ile okula hazırlamak şart. Bunu sağlamak için belli kurallarımız var. Örneğin yeni eğitim sistemi öğrenci merkezli. Bu durum öğretmene özgürlük sağlayacak. Öğretmen ise oyun odaklı, kültürel ve evrensel değerler göz ardı etmeden eğitim metotlarını uygulayacak. Bunlarla beraber aile desteğini de uygulamaya almalıyız.” dedi.

  Fatih Üniversitesi nde okul öncesi eğitim konferansı #2

  BAŞARININ SIRRI 5 TEMEL KURALDA

  Hacettepe Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Nergis Güven başarılı çocuk yetiştirme ile ilgili beş temel kuraldan bahsetti. Çocuğa beceriler öğretme, sentez yapma, keşfetme, saygı ve etik değerlerin öğretilmesi gerektiğine temas eden Güven, anne ve babanın ilk öğretmen olduğunu vurguladı. Güven, “Saygı ve empatiden uzak toplumlar, okul öncesi ve ilköğretimde bencil çocukların yetiştirilmesinden kaynaklanıyor.” dedi.

  Okul öncesi eğitim sürecinde öğrenci; paylaşma, dayanışma, sosyalleşme ve birlikte çalışma kabiliyetlerini kazanır. Ülkemizde 0-6 yaş grubunda 8,5 milyon çocuk bulunmakla birlikte bunların ancak yüzde 15’i okul öncesi süreciyle tanışabiliyor. 15 farklı üniversiteden 45 akademisyenin bir araya geldiği ‘Okul Öncesi Eğitiminde Program ve Uygulamalar’ konferansında okul öncesi eğitimle ilgili çözüm önerileri sunuldu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir