Petrol
111.49
2.19%
Euro
17.5206
-1.72%
Dolar
16.5386
-2.05%
Altın
969.58
-2.27%
Borsa
2529
-0.97%
Bitcoin
350.263
-1.89%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Hale öğretmen 20 görme engelliye E-KPSS'yi kazandırdı

  Bilecik'te, matematik öğretmeni Hale Uçuş, okul çıkışlarında görme engellilere internet üzerinden gönüllü olarak matematik dersi veriyor.
  • 24.11.2016 - 11:55
  Hale öğretmen 20 görme engelliye E-KPSS'yi kazandırdı

  acdvgbjmh

  Bilecik'te, matematik öğretmeni Hale Uçuş, okul çıkışlarında görme engellilere internet üzerinden gönüllü olarak matematik dersi veriyor. Derslerini 'karanlıkta matematik' ismiyle YouTube'a da yükleyen Hale Öğretmen'in şimdiye kadar 20 öğrencisi, E-KPSS'yi kazanarak memur oldu.

  20 GÖRME ENGELLİ KAMU KURUMLARINA YERLEŞTİ

  Hale Uçuş, matematik öğretmeni. Dört yıldır Bilecik'teki Söğüt Sağlık Meslek Lisesi'nde çalışıyor. Hale öğretmenin mesaisi, çıkış zili çaldığında bitmiyor. Okul çıkışlarında, kendi deyimiyle bazen gece yarılarına kadar, gönüllü olarak görme engellilere internet üzerinden sesli konferans sistemiyle matematik konularını anlatıyor. Şimdiye kadar Hale öğretmenin 20 öğrencisi, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (E-KPSS) 80 üzeri puan alarak, kamu kurumlarına yerleşti.

  FARKLI ŞEHİRLERDEN ÖĞRENCİLERİ VAR

  Hale öğretmen, yaklaşık iki yıldır gönüllü derslerine devam ediyor. Bu dönem, derslerine 25 görme engelli öğrenci katılıyor. Öğrencileri sadece Bilecik'ten de değil; Diyarbakır, Şanlıurfa'nın da aralarında olduğu birçok ilden öğrencisi var.

  "TEK ERİŞEBİLİR KAYNAKLARI BENİM SESİMDİ"

  Hale Öğretmen konuyla ilgili "Geçen sene 20 öğrenci, E-KPSS'yle kamu kurumlarına yerleşti ve hepsi 80 üzerinde puan aldı. Matematikten 15 sorudan en az 10'unu yaptılar. Ben okuldan sonra akşam başladığım dersi bazen gece yarılarında bitiriyordum çünkü onların tek erişilebilir kaynakları benim sesimdi. Ben sesimle onlara matematiği anlatmaya çalıştım. Derslerimi canlı olarak yapıyorum ve bunları matematik ses kayıtları oluşturarak kayıt ediyorum. Ses kayıtlarını YouTube üzerinden 'karanlıkta matematik' olarak oraya yüklüyorum ki bu program ve sistemlerden haberi olmayanlar da oradan dinleyebiliyorlar." dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir