Euro
10.373
-0.8%
Dolar
8.7191
-0.58%
Altın
500.47
-0.47%
Borsa
1.398
-0.01%
Bitcoin
277.208
-3.51%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C
  Hollanda'da öğrenciler ilkokul müdürünü seçecek

  Hollanda'da öğrenciler ilkokul müdürünü seçecek

  Hollanda'nın güneyindeki Waalwijk kentinde bulunan Juliana van Stolberg İlkokulu, görevden ayrılan müdürün yerine ilanla yeni yönetici arıyor. Adaylar, öğrenciler tarafından sözlü sınava alınacak.
  • Haber Merkezi
  • 24.12.2018 - 11:14
  • Güncelleme : 24.12.2018 - 13:42

  Ülkede, okulların bahçe düzenlemesi ve alınacak eşyalar konusunda, bazı okullar zaman zaman öğrencilerin de fikrini alıyor. Ancak ilk kez, bir okul müdürü öğrenciler tarafından seçilecek.

  BAŞVURU AZ OLDU

  Eski müdürü bir başka okula giden ilkokul, yeni bir yönetici için ilan verdi ama beklenen oranda iş başvurusu olmadı. Bunun üzerine okul, daha fazla adaya ulaşmanın yollarını aradı.

  KOMİSYON KURULDU

  Okulun iletişim danışmanı Danille van Drongelen, Hollanda medyasına yaptığı açıklamada, bu amaçla öğrencilerin sürece aktif olarak katılmasını, kararlaştırdıklarını söyledi.

  Yeni okul müdürünü belirlemek amacıyla, 5 öğrenciden oluşan bir komisyon oluşturuldu.

  Hollanda da öğrenciler ilkokul müdürünü seçecek #1

  İŞ İLANINI ÖĞRENCİLER HAZIRLADI

  Çocuklar tarafından, "Mizah duygusu gelişmiş yetenekli bir müdür arıyoruz", "En zor dersi bile biz okulda partiye çeviriyoruz" ve "Cesaretiniz yoksa elbette biz yardımcı oluruz" yazılı afişler hazırlandı.

  OKULLARINI TANITTILAR

  Komisyona seçilen 7. sınıftaki 5 öğrenci, video paylaşım sitesi YouTube için bir de film hazırladı. "Gelin size okulumuzu gezdirelim" anonsuyla başlayan videoda öğrenciler, hem müdür adaylarında aranan özellikler sıraladı, hem de okulu tanıttılar.

  Hollanda da öğrenciler ilkokul müdürünü seçecek #2

  BAŞVURULARI İNCELEYECEKLER

  Okul müdürlüğü için başvuran adayların bilgileri, Juliana van Stolberg İlkokulu'nun bağlı olduğu vakıf yönetimi tarafından incelenecek.

  Ön eleme sonrası belirli şartlara uyan kişiler, 5 öğrenciden oluşan komisyon tarafından mülakata alınacak.

  Görüşmede öğrencileri ikna etmeyi başaran aday, Hollandaca ve İngilizce çift dilli eğtim veren Juliana van Stolberg İlkokulu'nun yeni müdürü olacak.

  ARANAN ŞARTLAR

  Komisyonda yer alan ilkokul öğrencileri Evy, Lena Lynn, Koen, Tygo ve Jisse, Pazartesi günü, mülakat teknikleri ve adaylara soracakları sorular konusunda kısa bir eğitimden geçirildiler.

  Öğrencilerin, iş başvuru yapan adaylarda aradığı en önemli özellikler, neşeli, cana yakın ve mizah duygusunun gelişmiş olması.

  Hollanda da öğrenciler ilkokul müdürünü seçecek #3

  SEÇİMLER YILBAŞINDAN SONRA

  Öğrencilere göre, adayların sınavda heyecanlanması önemli değil. Komisyon üyesi öğrencilerden Evy'nin gönlü, yeni ilkokul müdürünün erkek olmasından yana.

  Çünkü okuldaki öğretmenlerin tamamının kadınlardan oluştuğunu söylüyor. Noel tatilinden sonra müdür seçimini yapacak olan ilkokul öğrencileri kendilerine güveniyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir