Petrol
114.12
2.70%
Euro
17.5891
0.68%
Dolar
16.3559
-0.05%
Altın
973.9
-0.09%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
488.154
-0.07%
21ºC
İstanbul
Hafif yağmur 21 C

  İlkokul öğrencisi okulunu Kamu Denetçiliğine şikayet etti

  Konya'da, ilkokul 3'üncü sınıf öğrencisi, tayini başka yere çıkan öğretmenlerinin ardından iki yılda 7 öğretmen değiştirince mağduriyetini Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) iletti.
  • 23.09.2014 - 15:18
  İlkokul öğrencisi okulunu Kamu Denetçiliğine şikayet etti

  İlkokul öğrencisi okulunu Kamu Denetçiliğine şikayet etti #1

  KDK'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Konya'da Başarakavak İlköğretim Okulunda öğrenim gören 3'üncü sınıf öğrencisi, öğretmeninin Konya'da başka bir yere görevlendirilmesi nedeniyle 2 yıldır sınıflarına vekil öğretmen geldiğini, şu ana kadar 7 öğretmen değiştirdiğini, bu nedenlerle mağdur olduğunu ve kadrolu öğretmen istediğini Kamu Denetçiliğine iletti.

  İlkokul 3. sınıf öğrencisi Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvuran en küçük şikayetçi oldu.

  İNCELEME BAŞLATILDI

  KDK, velinin de iznini alarak konuyu incelemeye başladı. Öğrencinin kadrolu öğretmeninin başka bir görev için görevlendirilmesinden sonra derslere çeşitli öğretmenlerin girdiğini belirleyen Ombudsman, Başarakavak İlkokulunda sınıf öğretmeni ihtiyacı zaten varken ve bu ihtiyacı gidermeden, buradaki bir öğretmenin ihtiyaç olunan başka bir alanda görevlendirilmesinin hukuka ve hakkaniyete uygun olmadığına karar verdi.

  TAVSİYE KARARI

  2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren Başarakavak İlkokulu 4. sınıfında kadrolu bir sınıf öğretmenin sürekli görevlendirilmesi konusunda Konya Valiliği'ne ve Milli Eğitim Müdürlüğü'ne tavsiyede bulunan Başdenetçi Nihat Ömeroğlu, bu tavsiyeler yerine getirilemediğinde okula kadrolu bir öğretmenin atanması ve öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı'na tavsiye kararında bulunulmasına hükmetti.

  Tavsiye kararında, Danıştay 5'inci Dairesinin önceki yıllarda aldığı örnek bir karara atıfta bulunan Ömeroğlu, kamu görevlerinin vekaleten yürütülmesinin, ancak hizmetin gerektirdiği durumlarda geçici olarak başvurulacak bir yol olduğunu bildirdi. Buradan hareketle vekaleten görevlendirmenin geçici ve istisnai durumlarda başvurulan bir yol olduğunu kaydeden Başdenetçi Ömeroğlu, kamu hizmetlerinin vekaleten yürütülmesini sürekli hale getirecek biçimde uygulama yapılamayacağını belirtti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir