Dolar
7.3571
0.2206%
Euro
8.7139
0.4125%
Altın
1944.58
-0.4693%
Borsa
1083.83
-1.4932%
G. Altın
460.112
-0.1956%
Bitcoin
86968.09
2.1556%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Kampüste Prens var

  Nijerya'da Jere Şehrinin Prensi İbrahim Usman, ülkesindeki aşırı ilgiden uzak İzmir'de üniversite okuyor.
  • 20.01.2013 - 15:49
  Kampüste Prens var

  Kampüste Prens var #1

  Yüksek öğrenim için İzmir'i seçen Nijerya'daki Jere şehrinin kralı Sa'ad Usman'nın oğlu İbrahim Usman, ülkesinde alışık olduğu ilgiden uzakta, diğer öğrencilerle aynı koşullarda öğrencilik yaşıyor.

  ÖĞRENCİ EVİNDE YAŞIYOR

  Gediz Üniversitesi İşletme Bölümü 3. sınıf öğrencisi, 20 yaşındaki Prens Usman, eğitim için geldiği İzmir'de, ailesinden uzakta, öğrenci evinde yaşıyor.

  Usman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye 'yi ve İzmir'i, Nijerya'da okuduğu Türk okulunda tanıdığını belirterek, yüksek öğrenim için de İzmir'i seçmesinde Nijerya'daki okulunda yaşadığı sıcak ortamın etkili olduğunu söyledi.

  ARKADAŞLARINA PRENS OLDUĞUNU SÖYLEMEDİ

  Arkadaşlarına babasının kral, kendisinin de prens olduğunu söylemediğini ufade eden Usman, "Burada kendimi tuhaf hissediyorum. Orada çok büyük bir ilgi var aileme ve bana. İzmir'de, Nijerya'daki aşırı ilgi olmadığı için mutluyum. Daha rahat davranabiliyorum. Burada olmaktan mutluyum" dedi.

  Kampüste Prens var #2

  BAKANLAR'DA İZMİR'İ TERCİH ETTİ

  Kral Usman'ın yanı sıra, Zambiya Eğitim Bakanı John Phiri ve Etiyopya Ulaştırma Bakanı Ahmed Tura da, çocuklarının eğitimi için İzmir'i seçti.

  Zambiyalı Leonard Phiri İşletme Bölümü'nün, Etiyopyalı Şemsiye Ahmed Tura ise Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Bölümü'nün 1. sınıf öğrencisi.

  ÖĞRENCİ YURDUNDA KALIYOR

  Üniversitenin kız öğrenci yurdunda kalan Şemsiye Ahmed Tura, Etiyopya İzmir Fahri Konsolosu Ahmet Küçükbay aracılığıyla İzmir'i ve okulu tanıdığını ifade ederek, İzmir'de olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

  Leonard Phiri de yüksek öğrenim için Türkiye ve Ukrayna arasında seçim yaptığını, İzmir'e geldikten sonra doğru kararı verdiğine olan inancının arttığını belirtti.

  "EXPO ADAYLIĞIMIZ İÇİN AVANTAJ"

  Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik de, üniversitedeki 2 bin 600 civarındaki lisans öğrencisinin 250'den fazlasının yabancı öğrenci olduğunu belirterek, 52 ülkeden gencin eğitim için Gediz Üniversitesi'ni tercih ettiğini söyledi.

  Öğrencilerle beraber ailelerinin de Türkiye'yi ve İzmir'i öğrendiğine dikkati çeken Prof. Dr. Çevik, şöyle konuştu:

  "Türkiye'nin turizm ve ekonomi elçisi haline geliyorlar. İzmir EXPO 2020'ye aday şehir. Bu süreçte öğrencilerimiz ve aileleri Türkiye'ye karşı bu sempatilerini, oy ve kamuoyu konusunda iradelerini ortaya koyacaklardır. Bizim için avantaj. Prens olan Usman ve diğer arkadaşlarımız, ülkeleriyle Türkiye ilişkilerinde, işbirliğinde önemli rol oynayacak."

  Görüş Bildir