Petrol
91.8
0.12%
Euro
18.541
-0.03%
Dolar
18.5647
-0.04%
Altın
1.03
-0.04%
Borsa
3458
0.00%
Bitcoin
379.943
3.41%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C

  Kendi elektriğini karşılayan okul

  Türkiye'de ilk defa bir okul kendi elektiriğinin yarısını karşılıyor.
  • 13.05.2013 - 13:35
  Kendi elektriğini karşılayan okul

  Kendi elektriğini karşılayan okul #1

  Balıkesir'in Gönen İlçesi'nde, Gönen Ticaret Odası Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, 130 bin lira harcayarak, öğrencilerin desteği ile satın aldığı 36 güneş panelini okulun çatısına monte ettirip, rüzgar tribününü de okulun bahçesine yerleştirerek, elektrik ihtiyacının yarısını karşılıyor.

  Projenin hizmete girmesiyle okulda üretilen 5 bin 400 kilovat-saat elektriğin, 2 bin evin bir günlük elektrik tüketimine eş değer olduğu belirtildi.

  Proje Danışmanı Eğitim ve Yönetim Uzmanı Numan Özgüler, Yenilenebilir Enerjide Eğitim Projesi adını verdikleri bu çalışmaya, Balıkesir Üniversitesi (BÜ) Balıkesir MYO, BÜ. Gönen MYO ve Naturel Enerji Derneği 'nin katkıda bulunduğunu söyledi.

  RÜZGAR VE GÜNEŞTEN ENERJİ ÜRETİYORUZ

  Projenin 130 bin liraya mal olduğunu bu paranın 113 bin lirasının Güney Marmara Kalkınma Ajansı'nın Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı'ndan sağladıklarını belirten Özgüler şöyle dedi:

  "Eğitim ve uygulama amaçlı olarak ana binamıza, 7 bin 340 vat'lık güneş panelleri, bahçemize de 5 bin 800 vatlık rüzgar türbini kurduk. Rüzgâr ve güneşten günlük 40-70 kilovat/saat enerji üretiyoruz. Günlük tüketimimizde değişkenlik göstermekle birlikte 40 ila 190 kilovat/saat diyebiliriz. Yani tükettiğimiz enerjinin ortalama yüzde okulda üretiyoruz. EPDK'yla yapmayı düşündüğümüz protokolle ürettiğimiz enerjiyi tükettiğimizle mahsuplaşma yöntemine gideceğiz. Yani ürettiğimiz enerjiyi EPDK'ya satacağız."

  TÜRKİYE'DE BİR İLK

  Türkiye'de kurulu bulunan rüzgâr türbini tarlalarının yüzde 30'unun Balıkesir İl sınırları içinde olduğuna dikkat çeken Proje Danışmanı Numan Özgüler, şöyle dedi:

  "Ülkemizde bir endüstri meslek lisesi ilk defa kendi enerjisini üretip kullanmaya başladı. Bu çalışma, yenilenebilir enerji konusunda bölgemizde farkındalık yarattı. Bugün birçok sanayici kendi firması için yenilenebilir enerji konusunda gerek bize gelerek gerekse başka kaynaklardan araştırmalar yapıyor. Bölgede birçok firmaya örnek olduk. Güneş enerjisi ülkemizde sadece su ısıtılmasında kullanıldığını zannediyorlardı. Artık elektrik de üretildiğini öğrenmiş oldular."

  PERVANELİ OKUL

  Okul Müdürü Fahri Gülcan da, ilçede okullarının "Pervaneli okul" olarak adlandırıldığını açıkladı. Gülcan, yaptıkları bu çalışmanın geç kalan bir proje olduğunu belirtip, diğer okullarada sistemi değerlendirmeleri için çağrıda bulundu.


  Görüş Bildir