Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
514.350
1.89%
4ºC
İstanbul
Çok bulutlu 4 C

  KPSS tercih işlemlerinin ayrıntılı anlatımı

  KPSS tercih işlemlerinin yapılmasında izlenen yol resimli olarak anlatılmaktadır.
  • 20.11.2012 - 09:56
  KPSS tercih işlemlerinin ayrıntılı anlatımı

  KPSS tercih işlemlerinin ayrıntılı anlatımı #1

  3 milyon 700 bin adayı ilgilendiren KPSS'de, ilk toplu alımlara başvurular bugünden itibaren alınmaya başlandı. Birçok aday ilk kez KPSS süreci ile tanıştığı için, KPSS tercih işlemlerinin adım adım nasıl yapıldığı konusunda yardımcı olacak, tercih bildirme süreci resimli olarak anlatılmaktadır.

  TERCİH İŞLEMLERİNDE İZLENECEK YOL

  1- KPSS'ye girdiğiniz düzeyi ve bölümünüzü seçerek tercih edebileceğiniz kontenjanları inceleyiniz. Tercih robotunda en solda yer alan "KODU" sütunu ÖSYM üzerinden tercih yaparken gireceğiniz 7 haneli kodları göstermektedir.

  2- Robot üzerinde "Nitelikleri Göster" linkini tıklayarak kontenjanın özel kodlarını mutlaka inceleyiniz.

  3- Kontenjan şartları arasında öğrenim şartı ile beraber "ÖZEL KODLAR" da yer almaktadır. Bu kodlar "1", "6" veya "7" rakamlarıyla başlamaktadır. Bunlar, adayların öğrenim şartı ile beraber sahip olması gereken ehliyet, sertifika, dil belgesi, bonservis gibi özel şartların belirtildiği kodlardır.

  DİKKAT-1  Adaylar öğrenim kodunu karşılıyorlarsa aynı zamanda özel kodları şartlarını da taşımalıdırlar. Örneğin, işletme mezunu bir aday kendi öğrenim kodu ile beraber KPDS 70 şartı aranıyorsa ve bu şartı belgeye sahip değilse o kontenjanı tercih etmemelidir.

  DİKKAT-2  Adaylar kontenjanda yer alan özel kodların hepsini aynı anda taşımalıdır. Örneğin, lise kontenjanda hem ehliyet hem de bilgisayar sertifikası aranıyorsa aday bunların ikisine de aynı anda sahip olmalıdır. Bunlardan birisini taşımıyorsa bu kontenjanı tercih etmemelidir.

  DİKKAT-3  Özel kodlarda belirtilen sertifika ve belgeler en geç 28 Kasım tarihinde adayların elinde olmalıdır. 28 Kasım sonrasında alınan belgeler ile atama yapılamaz.

  Özel şartlar konusundaki uyarılarımızdan birisine dahi uyulmaması durumunda adayların atamaları yapılmayacaktır.

  4- Yukarıda belirttiğimiz kurallara uyarak tercih yapabileceğiniz kontenjanları belirleyiniz. Bu kontenjanları sıralarken tek ölçüt ise en çok gitmeyi istediğiniz yerlere daha öncelikle yer vermenizdir.

  5- Tercihlerinizi belirledikten sonra www.osym.gov.tr adresine giriniz ve "Aday işlemleri sistemi" linkine tıklayınız.

  KPSS tercih işlemlerinin ayrıntılı anlatımı #2

  6- Sağda yer alan bölüme TC kimlik No ve Aday şifrenizi giriniz. Aday şifrenizi unuttuysanız yeni şifre almalısınız.

  KPSS tercih işlemlerinin ayrıntılı anlatımı #3

  7- Sol sütunda yer alan listeden "KPSS- 2012/2 Tercih" seçtikten sonra "Tamam" tıklayınız.

  KPSS tercih işlemlerinin ayrıntılı anlatımı #4

  8- Sol üstte yer alan "Tercih Bildir" butonuna tıklayınız.

  KPSS tercih işlemlerinin ayrıntılı anlatımı #5

  9- Tercihlerinizi girmeden önce sistemdeki bilgilerinizin doğruluğunu kontrol ediniz. (Lisans okurken ilişik keserek önlisans diploması alanların "Mezuniyet Alan Kodu/Adı" bölümünde "9005-Diğer" yazmalıdır.

  KPSS tercih işlemlerinin ayrıntılı anlatımı #6

  10- Size 30 tercih yapma hakkı verilmiştir. Tercihleriniz girmek için belirlediğiniz kontenjanların 7 haneli program kodlarını, ÖSYM sistemindeki "Program Kodu" bölümüne giriniz ve "KAYDET" butonunu tıklayınız.

  KPSS tercih işlemlerinin ayrıntılı anlatımı #7

  11- 30 tercih hakkının hepsi kullanılmak zorunda değildir. Tercih girişinizi yaptıktan sonra "Tercih listem hazır, Tercih bildirimine devam etmek istiyorum" butonuna tıklayınız.

  KPSS tercih işlemlerinin ayrıntılı anlatımı #8

  12- Tercihleriniz liste halinde ekrana gelecektir. Kontrol ettikten sonra "Tercihlerimi kontrol ettim, Tercih bildirmek istiyorum" butonuna tıklayınız.

  KPSS tercih işlemlerinin ayrıntılı anlatımı #9

  13- Tercih işlemleriniz tamamlanmıştır. Dilerseniz çıktı alabilirsiniz. Ayrıca tercihlerinizi değiştirmek isterseniz 28 Kasım gecesi saat 23.59'a kadar değişiklik yapabilirsiniz. (www.memurlar.net)


  Görüş Bildir