Petrol
87.39
0.59%
Euro
19.6231
0.03%
Dolar
18.6371
0.02%
Altın
1.077
-0.29%
Borsa
5
-0.93%
Bitcoin
322.152
-0.62%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  KPSS tercihleri başladı: KPSS-2021/6 tercihleri nasıl ve nereden yapılacak?

  Ticaret Bakanlığının sözleşmeli pozisyonlarına yerleştirme yapmak için adayların tercih yapacağı KPSS 2021/6 tercih kılavuzu yayımlandı. Peki, KPSS-2021/6 tercihleri nasıl ve nereden yapılacak?
  • Haber Merkezi
  • 27.05.2021 - 13:19
  • Güncelleme : 27.05.2021 - 18:12
  KPSS tercihleri başladı: KPSS-2021/6 tercihleri nasıl ve nereden yapılacak?

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), KPSS 2021/6 tercih kılavuzunu yayımladı. Buna göre, Ticaret Bakanlığına önlisans ve lisans mezunları arasından istihdam sağlanacak.

  657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre; istihdam edilmek üzere yerleştirme yapılacak olup tercih kılavuzu adaylar tarafından araştırılıyor.

  Binlerce memur adayı, bugün başlayan KPSS 2021/6 tercihleri nasıl ve nereden yapılacağını merak ediyor.

  Peki KPSS 2021/6 tercihleri nasıl ve nereden yapılacak? İşte detaylar...

  KPSS 2021/6 TERCİHLERİ NASIL VE NEREDEN YAPILACAK?

  Tercih işlemleri, Ek'te yer alan KPSS-2021/6 Tercih Kılavuzu kurallarına göre, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numarası ve aday şifresi kullanılarak bireysel olarak yapılacak.

  Tercihlerin geçerli olabilmesi için tercihlerin ÖSYM’ye internetle gönderildiği gün itibarıyla, ilgili programdan mezun olunması zorunludur. Tercihlerin internetle ÖSYM’ye gönderildiği gün itibarıyla mezun durumda bulunmayan adayların, yerleştirilmeleri yapılmış olsa bile, atamaları yapılmayacaktır.

  Adayların sözleşmeli pozisyonlara yerleştirme işlemlerine alınabilmeleri için tercihlerin kurallara uygun olarak yapılması ve yapılan tercihlerin geçerli olması zorunludur.

  KPSS 2021/6 TERCİH BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

  KPSS tercihleri başladı: KPSS-2021/6 tercihleri nasıl ve nereden yapılacak? #1

  KPSS TERCİHLERİNDE SON GÜN NE ZAMAN?

  Adaylar, tercihlerini 27 Mayıs-3 Haziran 2021 tarihleri arasında yapabilecek. Tercih işlemleri, 3 Haziran 2021 tarihinde saat 23.59'da sona erecek.

  KPSS 2021/6 KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

  KPSS tercihleri başladı: KPSS-2021/6 tercihleri nasıl ve nereden yapılacak? #2

  YERLEŞTİRMELER NASIL OLACAK?

  Kılavuzda yer alan sözleşmeli pozisyonlara yerleştirme, ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılacaktır.

  Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından mezuniyet tarihi itibariyle önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde de yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır.

  Yerleştirme yapılırken ÖSYM’ce sınava girilen öğrenim düzeyi, cinsiyet, mezun olunan program ile sözleşmeli pozisyonlar için aranan nitelikler arasındaki tutarlılık kontrol edilecek bunlardan birinde bile bir tutarsızlık tespit edildiği takdirde söz konusu tercih iptal edilecektir.

  Yerleştirmede adayların ÖSYM kayıtlarındaki bilgileri esas alınacaktır. Bu bilgilerde gerçeğe uymayan hususlar tespit edildiği takdirde, yerleştirmesi yapılan adayların Ticaret Bakanlığınca atamaları yapılmayacak, adaylar bu durumdan dolayı bir hak iddia edemeyeceklerdir.

  Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle sözleşmeli pozisyonlara yerleştirileceklerdir. Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleşemeyen aday üçüncü tercihine 4 yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu şekilde devam edecektir. Bir adayın son tercihine de daha yüksek puanlı adaylardan biri yerleştirildiği takdirde bu aday herhangi bir sözleşmeli pozisyona yerleşememiş olacaktır.

  KPSS tercihleri başladı: KPSS-2021/6 tercihleri nasıl ve nereden yapılacak? #3

  YERLEŞTİRME SONUÇLARININ DUYURULMASI

  Adaylar, yerleştirme sonuçlarını T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin internet sayfasından öğrenebileceklerdir. Yerleştirme bilgileri, yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin internet sayfasından adaylara ve kamuoyuna açıklandıktan sonra ÖSYM tarafından Bakanlığa elektronik ortamda verilecektir. Yerleştirme sonuçları ile ilgili olarak adaylara ve kurumlara postayla herhangi bir belge gönderilmeyecektir.

  Sözleşmeli pozisyonlara yerleşen adaylar atanmak üzere doğrudan yerleştirildiği kuruma başvuracaklar, atanmak için hangi evrakın gerekli olduğunu ve bu evrakın hangi tarihe kadar nereye teslim edilmesi gerektiğini yerleştirildiği kurumdan öğreneceklerdir.

  SÖZLEŞMELİ POZİSYONLARA ATANMA

  ÖSYM tarafından yerleştirilen adayların atama işlemleri ilgili kurum tarafından yapılacaktır. Yerleştirildikleri halde atama için öngörülen niteliklere sahip olmayan veya gerekli belgeleri süresi içinde yerleştirildiği kuruma teslim etmeyen adayların ilgili kurum tarafından atamaları yapılmayacaktır.


  Görüş Bildir