Dolar
7.6946
-0.0818%
Euro
8.9705
-0.0623%
Altın
1853.42
-0.5382%
Borsa
1102.65
0%
G. Altın
458.52
-0.6747%
Bitcoin
79306.82
0.5283%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  KPSS'nin şanssızı: Sınavda altına kaçırdı

  Mersin'de KPSS'ye giren 36 yaşındaki kadının tuvalete gitmesine izin verilmeyince sınav sırasında altına kaçırdı
  • 23.09.2012 - 13:11
  KPSS'nin şanssızı: Sınavda altına kaçırdı

  KPSS nin şanssızı: Sınavda altına kaçırdı #1

  Mersin'de Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ön lisans sınavına giren 36 yaşındaki kadın, yönetmelikler gereği tuvalete gitmesine izin verilmeyince sınav sırasında altına kaçırdı. Merkez Yenişehir ilçesindeki Şevket Pozcu Lisesi'nde girdiği KPSS ön lisans sınavı sırasında yönetmelikler gereği tuvalete gidemeyince altına kaçıran Taliha Ebru Keskin, sınav sonrası yaşadıklarını gazetecilere anlattı.

  ÇIKARSAM TEKRAR GİREMEYECEĞİM SÖYLENDİ, BEN DE DEVAM ETTİ

  36 yaşındaki Keskin, "Sabah 09.30'da KPSS ön lisans sınavına girdim. Saat 10.30'u geçiyordu ve lavabo ihtiyacından dolayı sınavda görevli hocadan yardım istedim. 'Yasa gereği lavabo ihtiyacına gitmenin yasak olduğunu, çıktığım takdirde sınava giremeyeceğim' söylendi. Ben de hazırlandığım için sınava devam etme kararı aldım. Yalnız bir süre sonra idrarımı tutamadım ve altıma kaçırdım" dedi.

  GURURUM İNCİNDİ

  O an kendisini çok kötü hissettiğini ve gururunun incindiğini ifade eden Keskin, "Böyle bir şeyi hayvanlar doğada, sokakta yapıyorlar. Bu yasa yönetmelikte olmaması gerekiyor. Bundan 3-4 yıl önce böyle bir yasa yoktu. Öğrenciler ihtiyaçlarını görevliler nezaretinde karşılayabiliyor ve daha sonra sınavlarına devam edebiliyorlardı. Bu yasanın yönetmelikten çıkarılmasını ve öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesini istiyorum. Bugün ben burada bu sıkıntıyı yaşamış olabilirim. Ama bugün Türkiye'nin dört bir yanında sınava giren birçok öğrenci mağdur olmuştur fakat sesini duyurmamıştır" diye konuştu.

  BU MAĞDURİYET GİDERİLMELİDİR

  Artık Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (Ösym) seslerini duymasını ve yasada bir düzenleme yapması gerektiğini söyleyen Keskin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mağduriyetin giderilmesini istiyorum. Sınavları öğrenciler terk etmesin. Öğrenciler hayvan gibi sınavda altına kaçırmasın. Ben bu mağduriyetimle ilgili tutanak tutturdum. Bina sorumlusu hoca benden dersliğimi, sınavda görevli öğretmenlerin isimlerini istedi ve tutanak hazırladı. Bunun peşini de bırakmayacağım. Dava açılacaksa açacağım. İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidilmesi gerekiyorsa gideceğim. Bu iş çok çirkin bir şey, insanlığa yakışmıyor. Bütün bu güvenlik önlemleri alınıyor. Ama önlemlere rağmen sınav soruları iptal oldu, sınavlar iptal edildi. Sınav soruları kaçırıldı. Yani bütün güvenlik önlemlerine rağmen hiçbir şey değişmedi. Yine insanlar mağdur edildi. Bu mağduriyet giderilmelidir."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir