Euro
10.1367
0.77%
Dolar
8.6364
1.3%
Altın
486.25
1.19%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
410.363
1.48%
24ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 24 C

  LGS’deki değişikliklerin ilk tercihte yapılması lazım

  Lise tercihlerinde başlayan nakil süreciyle ilgili konuşan Psikolojik Danışman Nazik Kösegil, "Aslında yapılan değişikliklerin ilk tercihte yapılması gerekiyordu." dedi.
  • DHA
  • 09.08.2018 - 09:50
  • Güncelleme : 09.08.2018 - 14:28
  LGS’deki değişikliklerin ilk tercihte yapılması lazım

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), nakil dönemiyle ilgili ayrıntıların yer aldığı ‘Yerleştirmeye Esas Nakil Kılavuzu’nu geçtiğimiz gün yayımladı. Ve ilk nakil başvurusu Yeni kılavuz 6 Ağustos Pazartesi günü başladı.

  "ANADOLU LİSESİ İÇİN ÇABA HARCADILAR"

  Bir takım değişikler yapıldığını ve sorunlara çözüm olacağını ifade eden  Nazik Kösegil, "Öğrenciler açıkta kaldı çünkü istedikleri okula gidebilmek için tercih hakkının hepsini kullanmadı. Mümkün olduğunca Anadolu lisesine gitmek için çaba harcadılar. Aslında yapılan değişikliklerin ilk tercihte yapılması gerekiyordu. İlk tercihteki kurallar yüzünden kamuoyunda oluşan tepkiler dikkate alınarak bu değişiklikler yapıldı. Burada bakanlık çok net bir şekilde ‘Kimse istemediği bir okula gitmeyecek. Okul türünde zorunlu bir yönlendirme olmayacak herkes istediği okula gidecek’ diyor." şeklinde konuştu.

  LGS’deki değişikliklerin ilk tercihte yapılması lazım #1

  Rehberlik Uzmanı Nazik Kösegil

  "ÖĞRENCİ KENDİ İSTEDİĞİ OKULA GEÇSİN"

  Şu anda yapılan çalışmaların hem okulların kontenjanlarını arttırma hem de öğrencinin tercih zorunluluklarını değiştirme üzerine olduğunu ifade eden Nazik Kösegil, "Kendi gitmek istedikleri okulların da kontenjanları az olduğu için öğrenciler açıkta kaldı. Bir öncekinde en fazla aynı okul türünde 3 tercih yapabiliyordu. Şimdi okul türü sınırı kaldırıldı, yine ilk kılavuzda nakil dönemi için ‘3 tercih yapabilir’ deniyordu, o da 5 tercihe çıktı. Buradaki temel dert öğrencinin kendi istediği okula geçmesini sağlamak. Yani öğrenci istemediği okul türüne gitmesin diye. Bütün değişikliklerin nedeni bu aslında." dedi.

  LGS’deki değişikliklerin ilk tercihte yapılması lazım #2

  "İSTEMEDİĞİ OKULA GİDENLER VAR"

  Ortaya çıkan sayının sadece yerleşemeyen öğrencilere ait olduğunu ama bu problemin onlarla sınırlı kalmadığını dile getiren Nazik Kösegil, "Bir de sistem içerisinde yerleşmiş ama yerleştiği yerden memnun olmayan öğrenciler var. Yani zorunlu olarak istemediği okul türüne giden çocuklar var. Onlar da nakil dönemini bekliyordu. Yani aslında nakil sürecine girecek olan 91 binden daha büyük bir kitle var." şeklinde konuştu.

  "PUAN KRİTERİ ÇOK ÖNEMLİ"

  Aynı puanı alan öğrencilerin önceliği konusunda da bir eşitsizlik olduğunu ifade eden Nazik Kösegil, "Öğrenci puanı yüksek olduğu halde yaşı küçük olduğu veya bir gün fazla devamsızlığı olduğu için haksızlığa uğruyordu. Liseye geçişlerde adil bir durum olabilmesi için puan kriteri önemli. Adres yakınlığı tamam ama ikinci öncelik gerçekten puan olmalıydı. Çünkü diğer kriterler nesnel kriterler değil. İnsanları mutsuz eden buydu. Bunun için de birinci olarak ilçedeki öğrenci sayısına göre okulların kontenjanının dengelenmesi lazım. İkincisi öğrenci alımında mutlaka puanın birinci kriter olarak koyulması lazım. Yani çocuğun ortaokul başarısı yüksek ama bir ay ya da bir gün geç doğdu diye bir sonraki sıraya geçmemeli." ifadelerini kullandı.

  LGS’deki değişikliklerin ilk tercihte yapılması lazım #3

  "VELİLER YENİ KILAVUZU ÇOK İYİ İNCELESİNLER"

  Nakil dönemi hakkında velilere tavsiyelerde de bulunan Nazik Kösegil, "Kılavuzu ve kılavuzdaki yeni kuralları çok doğru incelesinler. Nakil tarihlerine dikkat etsinler. Tercih edebilecekleri okullar da belli olduğu için istedikleri okul türünden başlayarak listelerini yapıp teslim etsinler. Ben umuyorum ki bu nakil dönemi bir kısım öğrenciyi sevindirecek. Ama birinci nakiller bittiğinde hala istediği okul türüne geçmemiş olan ya da açıkta kalan öğrenci olacaktır diye de düşünüyorum. MEB’in danışma hattı açıldı. Kafalarında soru işareti varsa mutlaka hem arayıp sorsunlar hem de soru kaydı bıraksınlar. Çünkü danışma kayıtları da incelendi ve bu değişiklikte etkili oldu." dedi.

  "YENİ DÜZENLEMELER GELECEKTİR"

  Daha önce TEOG’da da benzer bir durum yaşandığını hatırlatan Nazik Kösegil,"Onun da uygulandığı ilk sene yerleştirme dönemi çok sıkıntılıydı. Bu sınav ve tercihlerle ilgili de mutlaka seneye düzenlemeler gelecektir." şeklinde konuştu.

  LGS’deki değişikliklerin ilk tercihte yapılması lazım #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir