Dolar
6.7437
0.5741%
Euro
7.5771
1.0091%
Altın
1699.45
-1.6311%
Borsa
109111.34
0.9381%
G. Altın
368.134
-1.0735%
Bitcoin
64600.24
0.6336%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 18 C
  LGS’ye giren öğrencilere tercih tavsiyesi

  LGS’ye giren öğrencilere tercih tavsiyesi

  Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ardından öğrencilerin nasıl tercih yapması gerektiği konusunda uzmanlar tavsiyelerde bulunuyor.
  • İHA
  • 04.07.2018 - 17:24

  LGS’ye giren öğrencilere tercih tavsiyesi

  LGS ‘den sonra hesaplanan Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) 26 Haziran tarihinde açıklandı. Bu yıl sistemin değişmesi ile birlikte yaklaşık 1 milyon 176 bin 8’nci sınıf öğrencisi arasından 996 bin öğrenci sınava girdi.

  Merkezi sınavla öğrenci alacak olan bin 366 okula 126 bin öğrenci yerleşecek. öğrencilerin nasıl tercih yapması gerektiğini anlatan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik uzmanı Barış Sezgin, öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

  PUANLARA GÖRE YERLEŞTİRME

  Barış sezgin, "Bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak okul başarısının merkezi sınavda katkısı olmadı ve öğrenciler sınavdan aldıkları puanlara göre yerleştirilecek. Standart sapmanın dahil olması ile birlikte öğrencilerin sınav puanından çok yüzdelik dilime dikkat etmesi ve tercih yaparken yüzdelik dilimleri göz önünde bulundurması gerekiyor. Önümüzdeki günlerde açıklanacak taban puanlar kontenjan kılavuzu ile birlikte, öğrencilerin kendi yüzdelik dilimleri ile birlikte girebilecekleri okulları iyice araştırmalı ve tercih listelerine eklemeliler." dedi.

  UZMAN DESTEĞİ ALIN

  Barış sezgin, "Tercih yaparken öğrenciler yüzdelik dilimlerine göre ve tercih edeceği okulların bir yıl önceki yıla ait yüzdelik dilimlerini dikkate alarak tercihlerini yapmalıdır. Tercihler yapılırken ise mutlaka bir uzman desteği alınmalı, tercih kılavuzu doğrultusunda tercih yapılmalıdır. Adrese dayalı tercihlerde ise okulların eğitim kalitesi ve bir önceki yılın yüzdelik dilimi dikkate alınarak tercih yapılmalıdır. Hem yüzdelik dilime göre tercihler hem de adrese dayalı tercihlerde öğrenciler, sadece okul başarısını veya okulun ismini önde tutarak değil, mutlu olabilecekleri okulları öncelikli olarak tercih etmelidir." şeklinde konuştu.

  İSTEK SIRASINA GÖRE TERCİH YAPIN

  Barış Sezgin, "Merkezi sınav veya adrese dayalı tercih yaparken öğrencinin, kendi ilgi, yetenek ve beklentileri doğrultusunda tercih yapması önemlidir. Öğrenciler tercih listesini oluştururken istek sırasına göre listelerini oluşturmalıdır. Okulların başvuru şartları var ise uygunluğu kılavuzdan kontrol edilmelidir. Ayrıca adrese dayalı tercih yaparken en az 2 farklı tür okulu listede bulundurmanın zorunlu olduğu unutulmamalıdır." ifadelerini kullandı.

  Görüş Bildir