Euro
15.1279
-0.11%
Dolar
13.3683
-0.06%
Altın
790.9190
0.12%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
558.907
-1.95%
8ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 8 C

  LYS giriş belgeleri erişime açıldı

  Üniversite adaylarının gireceği Lisans Yerleştirme Sınavları giriş belgeleri erişime açıldı.
  • AA
  • 03.06.2015 - 14:38
  LYS giriş belgeleri erişime açıldı

  LYS giriş belgeleri erişime açıldı #1

  ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan duyuruya göre, 13-14-20-21 Haziran'da yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) başvuran adayların, sınavlara girecekleri bina ve salonlara atanma işlemleri tamamlandı.

  SINAVA GİRİŞ BELGESİ GÖNDERİLMEYECEK

  Adaylara sınava giriş belgesi gönderilmeyecek. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren sınava giriş belgelerini, başvuru yaptıkları her LYS için ayrı ayrı T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden edinecek.

  DİĞER LYS'LER İÇİN GEÇERLİ OLMAYACAK

  Başvuru yapılmayan LYS için giriş belgesi düzenlenmeyecek. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacak. Adayların, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken, belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermesi ve belgelerinin çıktılarını ilgili LYS'de yanlarında bulundurması gerekiyor. İlgili LYS'ye ait giriş belgesini yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacak. Sınava giriş belgesi sadece üzerinde belirtilen LYS için geçerli olacak. Bir LYS için düzenlenen belge diğer LYS'ler için kullanılamayacak.

  SINAVA GİRMELERİ İÇİN GEREKLİ OLANLAR

  Adayların sınava girebilmeleri için giriş belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunlu. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er veya erbaşlar ile askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir), tutuklu veya hükümlü adayların bu durumlarını kanıtlayan fotoğraflı resmi belge, Türk vatandaşlığından izinle ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait pembe veya mavi kartlar, pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kimlik kartı ile çipli, manyetik şeritli, 16 rakamdan oluşan baro kart ve 7 rakamdan oluşan güvenlik kodu bulunan geçerlilik tarihi dolmamış resmi avukat kimlik belgesi, özel kimlik belgesi olarak kabul edilecek. Bunların dışındaki sürücü belgesi, meslek kimlik kartları gibi belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacak.


  Görüş Bildir