Euro
15.2780
-0.06%
Dolar
13.5911
0.01%
Altın
793.7390
-0.11%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
501.775
-1.45%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  Maliye Bakanı Şimşek: Biz herkesi atayacağız demedik

  Maliye Bakanı Şimşek, atanamayan öğretmenlerle ilgili değerlendirme yaparken, asgari ücret ve vergi konusuna da değindi.
  • 06.11.2012 - 12:09
  Maliye Bakanı Şimşek: Biz herkesi atayacağız demedik

  Maliye Bakanı Şimşek: Biz herkesi atayacağız demedik #1

  Türkiye'de işsizliği karşılayacak derece de iş kolu olduğunu belirten Şimşek, memurlar ve atama bekleyen öğretmenler konusunda da önemli açıklamalarda bulundu.

  "ASGARİ ÜCRETTEN FAZLA ÖNERİLMESİNE RAĞMEN İŞÇİ YOK"

  Bizden önce yüzde 13 civarında asgari ücretlilerinden vergi alınıyordu. 4 çocuklu, eşi çalışmayan bir asgari ücretli hiç vergi vermiyor. 3 çocuklular ise 0,7 oranında vergi veriyor.

  Maliye Bakanı Şimşek, asgari ücrete vergi konusuna da değindi. Şimşek, "Şimdi asgari ücretliler gelir vergisi ödemiyor. Güneydoğu hariç çok istisnai sektörlerde asgari ücretli çalıştırılıyor. Birçok sektörde asgari ücretten fazla önerilmesine rağmen işçi bulunamıyor. Bu ciddi bir prim kaybı demek. Ödenenin altında ücret gösterildiği için vergi kaybı söz konusu. Biz kira geliri elde edenleri tespit ettik. Beyannamelerini hazırladık. 370 bin üzerinde yeni mükellef kazandık. Serbest meslekliden vergi almak için yeni çalışma yapılıyor."

  "MEMURA İLAVE ARTIŞ OLABİLİR"

  Enflasyonun iki katından fazla ilk yarıda memura maaş zammı verdiklerini kaydeden Şimşek sözlerini şöyle sürdürdü: "6 aylık bazda enflasyonla maaş artışı arasında fark oluşursa ilave veriyoruz. Şu an ikinci yarıda 3.35 puan. Enflasyon 0.65 puanın altına düşmezse ilave gelebilir. Her 1 puanın bütçeye yükü 1 milyar lira. Bir miktar enflasyon yılın ikinci yarısında yüzde 4'ü aşabilir. Bu da memura ilave artış olarak dönecektir."

  "BİZ HERKESİ ATAYACAĞIZ DEMEDİK"

  Atanamayan öğretmenlerle ilgili değerlendirme yapan Maliye Bakanı, "Orta vadede öğretmen açığını sıfırlayacağız. Her mezun olanı öğretmen olarak atayacağız diye bir şey yok. Bizim sıfırlayacağımız alan öğretmen açığıdır. 'Biz herkesi atayacağız' demedik" dedi.

  EMEKLİLİK YAŞI TARTIŞMASI

  Emeklilik yaşı tartışması hakkında konuşan Şimşek, "2013'te bütçeden toplam yatırımlara ayırdığımız para 40 milyar lira. 72 milyarın üzerinde sosyal güvenlik sistemine transferde bulunacağız. Çok açık ve net bir şekilde sosyal güvenlik sistemini daha iyileştirmemiz gerekiyor" diye konuştu.


  Görüş Bildir