Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.495
0.45%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  MEB'den ders kitaplarındaki Erdoğan iddiasına yanıt

  Sosyal medyada yayılan "Erdoğan ders kitabında 12. cumhurbaşkanı olarak gösteriliyor" iddiasına Milli Eğitim Bakanlığı yanıt verdi.
  • 06.08.2014 - 16:23
  MEB'den ders kitaplarındaki Erdoğan iddiasına yanıt

  MEB den ders kitaplarındaki Erdoğan iddiasına yanıt #1

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan "Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi" ders kitabında, cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, seçimden önce, cumhurbaşkanı olarak yer aldığı iddialarının asılsız olduğu belirtildi.

  DERS KİTABINDA ERDOĞAN 12. CUMHURBAŞKANI GÖSTERİLDİ İDDİASI

  Bakanlıktan yapılan açıklamada, bazı internet sitelerinde, Erdoğan'ın henüz cumhurbaşkanı seçilmemesine rağmen "Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi" isimli ders kitabında 12. cumhurbaşkanı olarak gösterildiği yönünde iddialar bulunduğu ifade edildi. Ortaöğretim kurumlarında "Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi" adında bir ders ve kitabının bulunmadığına dikkat çekilerek, dersin adının "T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük" olduğu vurgulandı.

  DEĞİŞİKLİK YAPILMADIĞI KAYDEDİLDİ

  "T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük" 8. sınıf ders kitabının, 14 Şubat 2008 tarih ve 114 sayılı Kurul Kararı ile kabul edildiği, bu kitapta bu tarih sonrasında hiçbir değişiklik yapılmadığı bildirildi. "T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük" ortaöğretim ders kitabının ise 8 Aralık 2011 tarih ve 261 sayılı Kurul Kararı ile kabul edildiği ve bu kitapta da bu tarih sonrasında hiçbir değişikliğe gidilmediği belirtildi.

  MEB den ders kitaplarındaki Erdoğan iddiasına yanıt #2

  "ASILSIZ BİR HABER, TAMAMIYLA YALAN"

  MEB tarafından, şu anda yazımı devam eden veya yazımı tamamlanıp inceleme aşamasında olan T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersine ait bir kitabın bulunmadığının altı çizilerek, şu açıklama yapıldı; 

  "Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, seçimden önce, Bakanlığımızca hazırlanan 'Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi' isimli ders kitabında cumhurbaşkanı olarak yer aldığı iddiaları asılsız bir haber olup, tamamıyla iftiradan ibarettir. Kaldı ki söz konusu iddiayla birlikte medyada yer alan görselde dersin adı dahi yanlış yazılmıştır"


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir