Euro
9.7537
0.15%
Dolar
8.0943
0.07%
Altın
460.8
0.05%
Borsa
1.377
-2.2%
Bitcoin
455.000
-0.92%
12ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 12 C

  Mehmet Ali Şahin: Dershaneler kapanmayacak

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, dershanelerin kapatılmasıyla ilgili konuştu.
  • 01.08.2013 - 09:29
  Mehmet Ali Şahin: Dershaneler kapanmayacak

  Mehmet Ali Şahin: Dershaneler kapanmayacak #1

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, dersaneleri kapatma kararının ne Bakanlar Kurulu ne de Meclis gündeminde olduğunu söyledi.

  'DERSHANELER KAPANMIYOR'

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın, "Dershaneleri kapatacağız." çıkışına rağmen ortada bir yasal düzenleme olmadığına dikkat çeken Şahin, "Dolayısıyla dershaneler kapatılmış değildir. Fakat bazı istismarcılar, sanki dershaneler kapatılmış gibi bir hava vererek vatandaşı kandırabilir. Buna karşı dikkatli olmak gerekir. Zaman'ın bu haberi, halkı uyarmak adına yerinde bir haberdir. Vatandaşların bu tür haberlere kanmaması gerekir." yorumunu yaptı.

  Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın direktifiyle AK Parti Genel Merkezi bünyesinde kurulan 'Dershane Komisyonu'nun da başkanı idi. Komisyon, 'dershanelerin kapatılmasının yol açacağı mahzurları' anlatan raporunu, geçtiğimiz mayıs ayında Erdoğan'a sunmuştu.

  GEREKLİ ŞARTLAR OLUŞMADAN DERSHANELER KAPATILAMAZ'

  Bakan Avcı da 4 Temmuz'da düzenlediği basın toplantısında, "Dershaneler önümüzdeki yıl kapatılacak." demiş ve velilere kayıt için acele etmeme çağrısında bulunmuştu. Şahin, bu karara bazı çekinceler getiriyor. "Sayın Bakan'ın böyle bir açıklama yapmasının sebebini ve gerekçesini bilemem. Fakat bizim hazırlamış olduğumuz o raporu da mutlaka incelemişlerdir." diyen Şahin, dershaneleri oluşturan şartlar ortadan kaldırılmadan ya da kapatıldıktan sonra gün yüzüne çıkacak problemlerle ilgili tedbirler alınmadan adım atılmaması gerektiği görüşünde.

  MECLİS GÜNDEMİNDE BÖYLE BİR KONU YOK

  Bu alanla ilgili mutlaka bir düzenleme yapılacağına işaret eden genel başkan yardımcısı, şu ifadeleri kullandı: "Dershaneler özel okullara dönüşecekse de kapatılacaksa da bir yasal düzenleme şart. Milli Eğitim Bakanlığı, dershaneler kapatılacak diye bir açıklama yaptığına göre herhalde bir yasal düzenleme üzerinde de çalışıyordur. Fakat ne Bakanlar Kurulu'nun gündeminde ne de Meclis gündeminde böyle bir konu yok şu anda. Dershaneler nasıl özel okullara dönüştürülecek, devlet kendilerine hangi katkıları sağlayacak, bütün bunların da ayrıca görüşülmesi, düşünülmesi ve yapılacak yasal düzenlemenin bunları da içermesi gerekir. Dolayısıyla sadece 'dershaneleri kapattık' demekle çözülecek ve ortadan kaldırılacak bir sorunla karşı karşıya değiliz. Birçok yönüyle incelenmesi, değerlendirilmesi gereken bir gerçekle karşı karşıyayız."

  GÜNEY KORE YASAKLADI SONRA YENİDEN AÇTI

  Kendilerinin komisyon olarak çalışma yaparken dünya örneklerini de incelediklerini belirten Mehmet Ali Şahin, şu değerlendirmeleri yaptı: "Bazı ülkeler, ki Güney Kore onlardan biridir. Bir zamanlar dershaneleri yasaklamış ama olumsuz sonuçlarını görünce daha sonra tekrar dershaneciliğe izin vermiş. Hatta yasaklamadan önceki durumla şimdiki durum kıyaslandığında, dershaneciliğin çok daha yaygın bir hale geldiğini görüyoruz. O bakımdan dünya örneklerini de göz önünde bulundurarak hareket edilmesinde yarar görüyorum. Mutlaka bakanlığımız bu çalışmaları yaparken dünya örneklerini de göz önünde bulundurmalıdır. Yani önümüzde bir örnek varken deneme yanılma yöntemiyle yol almaktansa bu örneklerden hareketle iş yapmanın daha doğru olacağını düşünüyorum."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir