Euro
10.368
0.48%
Dolar
8.871
0.61%
Altın
496.76
0.12%
Borsa
1.385
-0.46%
Bitcoin
372.672
-4.16%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C
  Memur adaylarına KPSS atama rehberi

  Memur adaylarına KPSS atama rehberi

  Memur olacak adaylar için en etkili atanma yolları.
  • 21.11.2013 - 15:14

  Memur adaylarına KPSS atama rehberi #1

  Nezir Kardoğan bugün Hürriyet'teki yazısında, memur adaylarının KPSS ile ilgili sorularını cevapladı. Kardoğan, torpilden tercihlere geniş yelpazede sorulan sorulara ayrıntılı cevapar verdi.

  İşte sorulan o sorular ve cevapları;

  KPSS'DE TORPİL VAR MI?

  KPSS yerleştirmelerinde torpil veya usulsüz alım olabilir mi?

  - Olamaz. Çünkü yerleştirmelerde tek kriter adayların puanıdır ve online yapılmaktadır. Ayrıca, ÖSYM, her yerleştirme sonrasında, her bir kadroya kimin kaç puanla atandığını, sonuçları ilan ettiği gün kamuoyuyla paylaşmaktadır.

  Dolandırıcılara dikkat

  - Kimi illerde bazı dolandırıcıların "Biz sizi işe yerleştireceğiz" diyerek para topladığı iddiaları her yerleştirmede tekrar tekrar gündeme gelmektedir. Adayların bu dolandırıcılara kesinlikle inanmaması gerekiyor. Devlet Personel Başkanlığı bu yerleştirme döneminde de benzer yöndeki bu iddialar için açıklama yaparak, adaylara para kaptırmamaları uyarısında bulundu.

  EN SIK YAPILAN HATA

  Tercihte en çok yapılan hata...

  - Sistem gereği yanlış bölüm tercihi yapılamaz, ÖSYM bunu engellemektedir. Ancak sistem özel niteliklerin varlığını kontrol edemediği için sertifika, ehliyet, yabancı dil gibi belgelere sahip olup olmamada sadece adayın beyanına bakılmaktadır. Yanlış tercih de, en çok burada olmaktadır. Taşımadığı bir özel niteliği yazıp yerleşenlerin atama işlemleri yapılmayacaktır ve bu kişiler aynı puanla yapılacak bir sonraki merkezi yerleştirmelere katılamayacaktır.

  TERCİH İÇİN KPSS ROBOTUNU KULLANIN

  Hangi kontenjanları tercih edeceğinizi nasıl anlayacaksınız?

  - Her aday kendi bölüm kodunun bulunduğu kontenjanı tercih edebilir. Bu kodlar tercih kılavuzunda belirtilmiştir. Tercih yapmanın en kolay yolu ise https://kpss.memurlar.net/kpss_2013_2.aspx adresinden online KPSS robotu ile tercih yapmaktır.

  İYİ BİR TERCİH NASIL YAPILIR?

  Tercih yaparken en çok nelere dikkat etmeliyim?

  - İyi bir tercih için, seçeceğiniz kadroda yarışacağınız aday sayısının az olması gerekiyor. Bunun için de size özel kadroları, sizin mezun olduğunuz kadroya özel, kadroları tercih etmelisiniz.

  Birden fazla özel nitelik varsa hepsini taşımalı mıyım?

  - Evet. Aynı kontenjan için hem ehliyet hem yabancı dil hem erkek olmak gibi üç koşul varsa üçüne de tercihlerin son günü itibari ile sahip olmak gerekir.

  SERTİFİKA VE EHLİYETLER

  6225 kodu olan kontenjanlar için mutlaka sertifikaya ihtiyaç var mı?

  - 6225 kodu bilgisayar işletmenliği sertifikası sahibi olmaktır. 6225 kodu bulunan yerleri tercih edebilmek için mutlaka sertifika olması gerekmez. Ortaokul, lise veya üniversite öğreniminde bilgisayar içerikli (dersin ismi önemsizdir) herhangi bir ders görülmüş olması 6225 kodu için yeterlidir.

  2 yıllık veya 5 yıllık ehliyet istenen kadroları kimler tercih edebilir?

  - Bu kadroları, ehliyetinin üzerinde 27 Kasım 2011 ve daha öncesi bir tarih yer alan adaylar tercih edebilir. 5 yıllık ehliyet aranan kadroları ise ehliyetinin üzerinde 27 Kasım 2008 ve daha öncesi tarih bulunan adaylar tercih edebilir.

  HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir