Petrol
85.59
1.59%
Euro
19.3314
0.44%
Dolar
18.6379
0.00%
Altın
1.055
0.75%
Borsa
4965
0.06%
Bitcoin
319.863
2.05%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  Milli Eğitim Bakanı 66 aylıklar için yapılan hazırlıkları açıkladı

  4+4+4 eğitim sistemi kapsamında okula başlayacak olan 66 aylık çocuklar için hazırlıklar sürüyor.
  • 19.08.2012 - 08:07
  Milli Eğitim Bakanı 66 aylıklar için yapılan hazırlıkları açıkladı

  Milli Eğitim Bakanı 66 aylıklar için yapılan hazırlıkları açıkladı #1

  Bakan Dinçer, "okulların koşullarının 66 aylık çocuklara uygun olmadığı" eleştirilerine yanıt verdi. Dinçer "Tüm okullarda lavabo ve tuvaletler çocuklara uygun hale getiriliyor" dedi Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 66 aylık çocukların okula başlaması uygulamasında en çok eleştirilen "okullardaki lavabo ve tuvaletler bile çocuklara uygun değil. Çocuklar kalem tutmak ve ders dinlemekte zorlanır" açıklamalarına yanıt verdi.

  Sabah Gazetesi'nde yer alan Zübeyde Yalçı'ın haberinde Dinçer'in, 4+4+4 olarak bilinen 12 yıllık zorunlu eğitim uygulamasında, 66 aylık çocukların okula alınması, bunların eğitimi, okulların fiziki yapısı ile ilgili kamuoyundaki soru işaretlerini giderecek açıklamaları yer alıyor. Dinçer'in açıklamaları şöyle: 

  BİRİNCİ SINIFA OYUN KARTI

  Birinci sınıfların müfredatı tamamen değişti. 'Fiziksel etkinlik ve oyun dersi' ağırlıklı olacak. 2 saat sınıfta öğrenciler fiziksel etkinlik ve oyun dersi görecekler, bir saat de okul bahçesinde etkinlik olacak. Çocuklar oynayarak öğrenecek. Bunlar için oyun kartları hazırladık. Birinci sınıf öğretmenlerine kartlar dağıtılacak ve kartlardaki kurallara göre çocuklara oyun ve fiziksel etkinlik öğretilecek.

  OYUN KÖŞESİ

  Geleneksel oyunların yer aldığı kartlar da olacak. Bu zaten bir AB projesiydi. Tüm okullarda uygulanacak. Her okulun bahçesindeki bir köşe geleneksel oyun köşesi olacak. Örneğin mendil kapmaca, köşe kapmaca veya topaç gibi oyunlar teneffüslerde bu geleneksel oyun köşelerinde oynanabilecek. Birinci sınıflar için bir saat de serbest saat olacak.

  LAVABO VE TUVALET AYARI

  Okullardaki tuvalet ve lavabolar birinci sınıfa başlayacak çocukların kullanabileceği şekilde tadilat yapılıyor. Belki bazı okullarda bu tadilat yetişmeyebilir ama şu anda çok sayıda okulda tadilatlar yapılıyor.

  300 BİN ÇOCUK VAR

  Dinçer'in verdiği bilgiye göre okula kayıtları yaptırılabilecek 700 bin çocuk var. Bunlardan 300 bini 60-66 aralığında. Gelmeyecek çocuk sayısının ise 150 bin civarında olacağı bekleniyor.

  SEÇMELİ DERS TANITIMI

  10 Eylül'den itibaren bakanlığın sitesine seçmeli derslerle ilgili videolar yüklenecek. Videolarda seçilecek derslerin tanıtımı yapılacak. Hangi konular işlenecek, ne tür uygulama yapılacak, öğrenci bu dersi seçerse ileride ne kazanacak anlatılacak. Bu yöntemi özellikle gündeme getirdik. Okulların inisiyatifine bırakılsaydı, belki de müdürler veya öğretmenler velileri yönlendirip etkileyebilirlerdi. Veliler ve öğrenciler kendileri karar versin istedik.

  YETERLİ SAYI ARANACAK

  Seçmeli ders sınıfının açılabilmesi için en az 12 öğrenci bulunması şart olacak. Ayrıca o dersin öğretmeni de olması gerekecek. Yeterli öğrenci sayısına ulaşılamazsa veya öğretmen yoksa o sınıf açılmayacak. Çok yakın okul varsa ve sayı 12'yi buluyorsa belki bu iki okulun öğrencileri birleştirilerek bir sınıf açılabilecek.


  Görüş Bildir