Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Milli Eğitim Bakanlığı'nda teftiş sistemi yenileniyor

  MEB Teftiş Kurulu'nun başına Atıf Ala'nın getirilmesinin ardından sistemin yenilenmesi için çalışma başlatıldı.
  • 15.01.2014 - 10:56
  Milli Eğitim Bakanlığı'nda teftiş sistemi yenileniyor

  Milli Eğitim Bakanlığı'nda teftiş sistemi yenileniyor #1

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın en önemli birimlerinden biri olan "Teftiş Kurulu Başkanlığı" adıyla bilinen "Rehberlik ve Denetim Kurulu Başkanlığı" görevine getirilen Atıf Ala, teftiş sisteminde köklü bir düzenleme yapmaya hazırlanıyor.

  VERİMSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRMAK AMACIYLA DÜZENLEME

  MEB'teki fişleme skandalı ile gündeme gelen Ala'nın göreve gelmesi ile 5 teftiş kurulu başkan yardımcısı istife etmiş ve görev değişikliği istediği ifade edilmişti. Bakanlık merkezde görev yapan 15 deneyimli müfettiş de emekliliklerini isteyip Bakanlıktan ayrılma kararı verdi. Milli Eğitim Bakanlığı teftiş sistemini yeniden yapılandırmak için harekete geçilirken teftiş sistemindeki "verimsizliği ortadan kaldırmak" amacıyla düzenlemenin yapıldığı ifade edildi.

  MÜFETTİŞLER ANKARA'DAN YÖNLENDİRİLECEK

  MEB'de "İç Denetim Birimi"nin de kaldırılarak Ala'nın başında olduğu Teftiş Kurulu'na bağlanabileceği konuşuluyor. Birleştirilerek "Eğitim Müfettişi" adı verilecek müfettişlerden eğitim yöneticilerinin yetiştirilmesi ile ilgili Hizmet içi eğitim faaliyetlerinde, Araştırma ve Geliştirme çalışmalarında, İnceleme-Soruşturma ile kurum denetimi alanlarında faydalanılacak. Ders denetimleri okul müdürlüğünce yapılacak ve okul müdürü sorumlu olacak. Öğretmen veya kurum müdürlerinden istek gelmesi halinde "Eğitim Müfettişleri" de denetim yapabilecek. Tüm müfettişler Ankara'dan yönlendirilecek.

  İLDEKİ BAŞKANLARCA MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLECEK

  Yeni yapılanma kapsamında mevcut uygulama gibi, milli eğitim müdürlerinin teklifi ile Valilerimizin onayı ile soruşturma olurları da alınabilecek. Gerekli soruşturmanın yapılması için illerdeki "Denetim Başkanı"ndan da talepte bulunulabilecek ve o ildeki başkanlarca müfettiş görevlendirilecek. Ancak birkaç ili ilgilendiren veya bir ildeki müfettişlerce yapılması sakıncalı görülen istisnai hallerde müfettişler başka illerde görevlendirilebilecek.

  Görüş Bildir