Petrol
112.68
0.20%
Euro
17.3876
0.00%
Dolar
16.6114
-0.16%
Altın
974.72
0.18%
Borsa
2402
0.00%
Bitcoin
337.512
-1.47%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C
  Nabi Avcı'dan çarpıtılan sözlerine açıklama

  Nabi Avcı'dan çarpıtılan sözlerine açıklama

  Dünkü sözleri Twitter üzerinden çarpıtılan Nabi Avcı medya ve siyasetçilere etik dersi veren kapsamlı bir açıklama yaptı.
  • 13.02.2016 - 16:39

  Nabi Avcı dan çarpıtılan sözlerine açıklama #1

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dünkü sözlerinin Twitter üzerinden propaganda malzemesi yapılarak muhalefetteki milletvekillerinin mağduriyet üzerinden siyaset yapmalarına tepki gösterdi.

  Avcı, gazetecilere yaptığı açıklamada "İntihar olaylarının medyada, kamuoyunda ve siyasette özendirilmemesi gerektiğine vurgu yaptım, sözlerimi çarpıttılar" dedi.

  İşte Nabi Avcı'nın o açıklamaları:

  Benim kastettiğim intihar olaylarının medyada, kamuoyunda, siyasette özendirnilmmemesine vurgu yaptım. Bununla ilgili Türkiye Psikiyatri Derneği'nin açıklamaları var, bu konuda nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine dair.

  Nabi Avcı'dan çarpıtılan sözlerine açıklama VİDEO

  BEYNİYLE DEĞERLENDİREN HERKES BENİM DEDİĞİMİ ANLAR

  Benim söylediklerimi kulağıyla dinleyen, beyniyle değerlendirenler ne dediğimi anlamıştır.

  İNTİHAR HABERLERİ BAŞKALARINI ÖZENDİRMEMELİ

  Benim söylediğim şu; dünyanın her yerinde intihar olayları olabildiğince haberleştirilmez. Medya etiği gereği haberleştirilmez, haberleştirilmek zorundaysa da başkalarını özendirecek, onları girişimlere teşvik edecek şekilde kullanmazlar.

  TÜRKİYE PSİKİYATRİ DERNEĞİ'NİN AÇIKLAMASINI GÖSTERDİ

  Siyasetçiler hele bunu hiç yapmazlar. Siyasetçiler özellikle madur insanlar üzerinden duygu sömürüsü yaparak, bunu da intihar eden insanları katarak yapmazlar. Meclis'te de gündeme geldiğinde bu konuda o zaman muhalefet milletvekili Mehmet Haberal'a söylemiştim, lütfen muhalefeti uyarın diye.

  Türkiye Psikiyatri Derneği'nin yaptığı açıklamayı size okuyayım, benim sözlerimi çarpıtanlar da bunu dinlesinler:

  HABERDE İNTİHARIN NEDENLERİ AYDINLATILMALI

  Dünya Sağlık Örgütü'nün, intihar haberlerinin medyada yer almasıyla ilgili kurallar listesi Türkiye'de de bir an önce uygulanabilir hale gelmelidir. Haberde, ölme kararında rol oynayan psiko sosyo nedenler aydınlatılmalı, altında yatan bir psikiyatri hastalık varsa belirtilmelidir.

  İNTİHAR CESUR BİR DAVRANIŞ GİBİ SUNULMAMALI

  İntihara yol açan, depresyon, madde bağımlılığının tedavisi olduğu vurgulanmalı. Nasıl yardım alınacağı konusunda bilgi verilmelidir.  İntihar, haberlerde cesur bir davranış olarak sunulmamalı, haber ilk sayfalarda resimli renkli ve intihar yöntemi ayrıntılı verilmemelidir.

  İNTİHAR EDENE STATÜ KAZANDIRILMAMALI

  İntihar bir çözüm yolu olarak gösterilmemelidir. Kurbana bazı özenebilecek nitelikler, özel statü kazandıracak sunumlardan kaçınılmalıdır. Kurbana intiharın bir ün kazanma yöntemi olduğu mesajı verilmemelidir.  Bunları Türkiye Psikiyatri Derneği söylüyor.

  Her şeyden önce mağdurların yakınları söz konusu. Bu vakalarda bunlardan etkilenebilecek psikolojik sorunları olan insanlar için, örneklendirici, özendirici sözlerden kaçınmak lazım.

  SOSYAL MEDYADA KARA PROPAGANDA YAPIYORLAR

  Sosyal medyada benim sözlerimle ilgili kara propaganda yapmışlar, benim söylediklerim tamamen farklı bir şey. Medyanın da siyasetin de uluslararası medya etiğine, en azından genel ahlak ilkelerine uygun davranmaları gerekir.

  KİMSE ÇARPITMASIN, SÖZLERİM ÇOK AÇIK

  Kimse laflarımızı çarpıtmasın söylediklerim çok açık. Siyasetçilerin bu konuda yaptıkları açıklamaları gördüm, çok ayıp. Bu tür olaylar medyada ve kamuya açık alanlarda bu şekilde konuşulmaz.  Bütün medya mensupları da sosyal medya kullanıcıları da Türkiye psikiyatri Derneği'nin internet sitesine girsin, benim söylediklerimin aynıları orada da yazıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir