Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
480.658
1.23%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C

  Öğrenci affı gecikmesi nedeniyle öğrenciler endişeli

  Geciken öğrenci affı sebebiyle binlerce mağdur öğrenci vizelerine giremedi.
  • 25.11.2013 - 09:57
  Öğrenci affı gecikmesi nedeniyle öğrenciler endişeli

  Öğrenci affı gecikmesi nedeniyle öğrenciler endişeli #1

  Çeşitli nedenlerle üniversitelerden ilişiği kesilen binlerce öğrenci af bekliyor. Affın daha da gecikmesi halinde sene kaybı yaşayacaklarını düşünen öğrencilerde endişeli bir bekleyiş hakim. Hayatlarında af beklentisiyle bir çok yapısal kararlar alan bu gençler ciddi zorluklarla karşı karşıyalar..

  Öğrenci affı için yapılan sokak röportajı

  MESAJI ATALI 2,5 AY GEÇTİ

  Milli Eğitim Komisyonu Kocaeli Milletvekili Fikri Işık'ın Twitter'dan mağdur bir hukuk öğrencisine, 'Mesajınızı aldım. Meclis açılınca bu konuda bir çalışma yapalım. İnşallah sonuç hayırlı olur.' demesinin üzerinden tam 2,5 ay geçti. Öğrenciler bu haber ile umutlandı ancak, müjdeyi veren Fikri Işık sessizliğini koruyor.

  'TEKNİK OLARAK İNCELEME YAPIYORUZ'

  Daha dört ay önce Şirin Payzın'ın programına katılan YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, terör hükümlülerinin okullara dönmesi konusunda 'Tabi tabi neden olmasın, kesinlikle yapılmalı' demişti. Fakat terör suçluları hariç öğrencileri kapsayacak affa 'teknik olarak inceleme yapıyoruz' şeklinde karşılık vermesi dikkat çekti.

  YÖK Başkanı'nın 'teknik inceleme yapıyoruz' demesinin ardından 1 ay geçti, rapor milli eğitim komisyonuna ulaşmadı.

  MAĞDUR ÖĞRENCİLER 400 BİNİ AŞTI

  5 Mayıs 2012'de Aylin Nazlıaka'nın verdiği soru önergesini yanıtlayan eski MEB Bakanı  Ömer Dinçer, 25 şubat 2011 sonrası üniversiteden ayrılan öğrenci sayısının 106 bin 791 olduğunu söyledi. Takvimler Kasım 2013'ü gösterdiğinde ise mağdur sayısı 200 bini aştı. Bu affa, kılık kıyafetten dolayı okuldan ilişiği kesilen ancak eski aftan faydalanamayan 28 şubat mağdurları da dahil edildi. Toplamda mağdur sayısının 400 bini aştığı belirlendi.

  'ÖĞRENCİLER MAZERET VİZELERİNE KATILSIN'

  Çıkacak affı Twitter'dan #universiteaffi hashtag'i üzerinden Mv. Fikri Işık'a, YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, MEB Bakanı Nabi Avcı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a düşüncelerini ileten öğrenciler sene kaybı yaşamak istemediklerini belirterek; güz dönemini kaçırmama adına çıkacak affa 'öğrenciler mazeret vizelerine katılmalıdı' şeklinde madde eklenmesini istiyor.

  ÖĞRENCİ AFFI HAKKINDA YAZILAN BAZI TWEETLER

  Selçuk Y. @fikriisik size güvendik Fikri Bey, verdiğiniz söze istinaden işten ayrıldım, millet vizelere girdi biz hala affı bekliyoruz. Ne olur acele edin.

  Berfu A. @fikriisik Söz senettir Fikri Abi için söz vermiştiniz bari ufak bir açıklama yapın sadece ama sadece Allah rızası için?

  Semra Ç. @cetinsayag Geleceklerimiz mevzu bahis abi topluma fayda olmak için devlet değil biz devlete yalvaryoruz geç çıkacak af sene kaybı yaşatacak

  Zeytin Ç. @HasandoganTR Ben odtü makinadan başörtümden dolayı ayrıldm @aydinunal_ abi'ye sağolsun açıklamamı yaptım. Ancak 2 aydır @fikriisik sessizliğe büründü.

  @HasandoganTR Ben başörtüm için ayrıldım neden çünkü şairin deyimiyle yarınlar elbet bizim olur diye ancak geleceklerimizin seçim malzemesi olacak olması beni endişelendiriyor.

  Kerem D. @suatkilic Suat abi 2 ay içinde #universiteaffi çıkmazsa ben tıp eğitimime devam edemeyip işçi olacağım abi. Ne olur rıza-i ilahi adına yardım edin

  400 BİN HAYAT, 400 BİN KİŞİ, 400 BİN GELECEK

  Mağdur öğrenciler, seslerini duyurmak için kaleme aldıkları kısa bir metni de sosyal ağlarda paylaşıma soktu:

  Elbetteki bir insan değişirse dünya değişir. Topluma faydalı olacak ve öğrenimlerde devletin maddi anlamda kayba uğramayacağı bu öğrencilerin bir an önce eğitimlerine devam etmeleri için başta Milli Eğitim Bakan’ı Nabi Avcı ve YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya olmak üzere acele edilmeli. 400 bin hayat, 400 bin kişi, 400 bin gelecek adına…


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir