Dolar
6.7724
0.7003%
Euro
7.4205
0.4018%
Altın
1705.73
-0.2934%
Borsa
103024.34
0%
G. Altın
371.728
0.8439%
Bitcoin
59911.28
-0.2794%
16ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 16 C

  Öğretmen atama sistemi sil baştan değişiyor

  Milli Eğitim Bakanı Avcı, şubatta 10 binin üzerinde atama yapılacağını söyledi.
  • Ajanslar
  • 08.10.2015 - 09:41

  Öğretmen atama sistemi sil baştan değişiyor

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dün Eskişehir’de "Eğitim Bilişim Ağı" Projesi'nin Tanıtım Programına katıldı. Toplantının ardından soruları yanıtlayan Bakan Avcı, atama bekleyen binlerce öğretmen için çok önemli bir müjde verdi. Avcı, "Elimizde zaten 10 bin kontenjan var. Şubat’ta 10 binin üzerinde öğretmen ataması yapmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

  3 AY STAJ YAPACAKLAR

  MEB, öğretmen atama sistemini sil baştan yeniledi. Bundan böyle ataması yapılan öğretmen üç ay kıdemli öğretmen yanında staj yapacak. Öğretmenler, daha önce ataması yapılır yapılmaz atandığı okulda göreve başlıyordu. İlk uygulama Şubat 2016 ataması ile başlayacak.

  Şubat ayında yapılması beklenen atamalarla ilgili bilgi veren Bakan Avcı “Elimizde 10 bin kadro var ama biz bu rakamın üzerinde genç öğretmen adaylarını memnun edecek sayıda atama yapmak istiyoruz. Bu öğretmenlerimiz kıdemli öğretmenlerin yanında 3 ay staj yapacak, sonra da göreve başlayacaklar” dedi.

  "24 SAAT İNTERNETTEN EĞİTİM"

  FATİH Projesi ve EBA Projesi'ndeki son yenilikler ile öğrencilerin istedikleri konularda farklı materyal ve videolu ders anlatımlarına günün 24 saati internet üzerinden ulaşabileceklerini bildiren Bakan Avcı şunları söyledi: "Yenilenen içeriklerle dershanelere ihtiyaç kalmamıştır. Hiçbir dershane günün herhangi bir saatinde öğrenciye hizmet veremiyor. EBA’da günün 24 saatinde istediğiniz konuda ders alabiliyorsunuz. EBA projesi 24 saat boyunca ücretsiz eğitim hizmeti veriyor bu nedenle de dershaneye ihtiyaç kalmıyor. EBA’nın bu şekilde tekerlerine çomak soktuğu çevreler, FATİH projesine de çomak sokmaya çalışıyor."

  "YİNE TEZEKLİ HABERLER YAPACAKLAR"

  Paralel yapının eğitimdeki gelişmelerden rahatsız olduğunun da altını çizen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Bu yıl da ellerinde tezekle okula giden çocukların haberlerini göreceksiniz. Biz ne zaman eğitimde iyi bir haber versek, paralel yapının medya organlarında ‘eğitim çöküyor, okullar dayanıksız’ haberleri verilip, yanında da okullara tezekle giden öğrencilerden söz ediliyor. Bu haberlerin hepsi asılsız. Yaptığımız araştırmada, böyle bir fotografın çekildiği okulda, 15 ton kömür ve tahta bulunduğunu tespit ettik" ifadelerini kullandı.

  Görüş Bildir