Euro
15.4649
0.24%
Dolar
13.5547
0.26%
Altın
791.5900
0.24%
Borsa
2,072.93
0.11%
Bitcoin
581.794
-0.38%
2ºC
İstanbul
Açık 2 C

  YÖK'ten öğretmenlik programlarıyla ilgili karar

  YÖK Başkanı Saraç, eğitim fakültelerindeki öğretmenlik programlarının ders, müfredat ve kredilerine yükseköğretim kurumlarının karar vereceğini duyurdu.
  • AA
  • 18.08.2020 - 12:24
  YÖK'ten öğretmenlik programlarıyla ilgili karar

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelere yetki devrine devam ediyor.

  YÖK Başkanı Yekta Saraç, konuyla ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

  Saraç, Yeni YÖK olarak, üniversitelere “yetki devri” sürecini başlatıp, başta Yükseköğretim Programları Danışma Kurulu ve Yükseköğretim Kalite Kurulu gibi kurulların kurulması olmak üzere pek çok konuda düzenlemeler yaparak üniversitelere “yetki devri” gerçekleştirdiklerini anımsattı.

  YÖK DEĞİL, YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI KARAR VERECEK

  Eğitim fakültelerine değinen Saraç, bu fakültelerdeki öğretmenlik programlarının ders, müfredat ve kredilerine YÖK'ün değil, yükseköğretim kurumlarının karar vereceğini bildirdi.

  Saraç'ın açıklaması şu şekilde:

  "Son olarak yaptığımız yetki devri ile Eğitim Fakültelerimizdeki öğretmenlik programlarındaki derslerin, müfredatların ve kredilerin belirlenmesinde artık YÖK değil yükseköğretim kurumlarımızın ilgili kurulları karar verecek.

  EĞİTİM FAKÜLTELERİYLE İLGİLİ DÜZENLEME

  Eğitim Fakülteleriyle ilgili bu önemli düzenlememiz üniversitelerimize çok geniş bir hareket serbestisi tanımakta olup bu “yetki devri”, Eğitim Fakülteleri ve öğretmenlik programlarıyla ilgili tarihi bir karar olarak değerlendirilebilecek niteliktedir.

  YÖK’ün yükseköğretimle ilgili konularda genel çerçeveyi çizdikten sonra üst düzeyde düzenleme yapması, daha sonra süreci izleme, değerlendirme ve denetleme ile sürdürmesi doğru olandır.

  Yeni YÖK olarak, üniversitelerimizin ehliyet ve kabiliyetlerine, hocalarımızın alanlarına ilişkin akademik ve mesleki hassasiyetlerine, öğrencilerimizin de öğretmenlik aşklarına güveniyoruz."

  YÖK ten öğretmenlik programlarıyla ilgili karar #1


  Görüş Bildir