Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
567.625
8.28%
16ºC
İstanbul
Hafif yağmur 16 C

  Okul formaları gelecek yıl da giyilebilecek

  Okullarda kıyafet serbestliği getiren düzenlemenin, uygulanması 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren başlayacak.
  • 27.11.2012 - 15:30
  Okul formaları gelecek yıl da giyilebilecek

  Okul formaları gelecek yıl da giyilebilecek #1

  Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Emin Zararsız, bugün yayımlanan yönetmelikte temel olarak ''Tek tip kıyafet giymeye zorlamak yasak'' ve ''Prensip olarak ilkokul, ortaokul ve liselerde kıyafet serbest'' ifadelerinin tanımlandığını vurguladı.

  ANLAM İFADE EDEN ROZETLER YASAK

  Ancak bu serbestliğin sınırsız bir serbestlik de olmadığını ifade eden Zararsız, şöyle devam etti:

  ''Bir takım sınırlamalar hakim bu serbestliğe. Belirli simgelerin, armaların, rozetlerin takılması yasak. Öğrenci sadece bir okul rozeti varsa takabilir. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek, mevsim şartlarına uygun olmayan giysilerin giyilmesi de yasak.''

  KOT PANTOLON GİYİLEBİLECEK

  ''Kot pantolon giyebilecekler mi'' sorusuna Zararsız, ''Giyilebilir. Bunda bir sakınca yok'' yanıtını verdi.

  "ALINAN FORMALAR GELECEK YIL DA GİYDİRİLEBİLİR"

  Uygulamanın 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren başlayacağını belirten Zararsız, şunları söyledi:

  ''Bu yıl çocuklar için alınan giysiler gelecek yıllarda da okulda giydirilebilir. Biz, okulda tanımlanmış bir giysi düşüncesini ortadan kaldırıyoruz. Onun dışında, çocuğun zaten giymekte olduğu süveteri, gömleği, ceketi varsa bunları yine giyebilir. Bunu yasaklayan bir durum yok. Bu, kişinin tercihine bırakılmış bir konu.''

  AİLELER İÇİN MADDİ YÜK OLACAK MI?

  Yeni uygulamaların ailelere daha fazla maddi yük getireceği iddialarının hatırlatılması üzerine Zararsız, ''Doğrusu bunu anlamakta zorlanıyorum. Bu çocuk zaten bir şeyler giyiyor evinde. Kişi ya da ailenin gelir seviyesine göre bir şeyler giyiyor ve bu giydiği şeyle okula devam edecek. Niye ilave bir şey gelsin ki'' ifadelerini kullandı.

  "KURAN-I KERİM DERSİNDE BAŞLARINI ÖRTEBİLECEKLER"

  Zararsız, okullarda kıyafet serbestliği getiren düzenlemeyle, imam hatip okullarında sadece meslek derslerinde değil, tüm derslerde, diğer okullarda ise seçmeli Kur'an-ı Kerim dersini seçen kız öğrencilerin ders işlenirken başlarını örtebileceğini belirterek, ''Okulların tamamında başörtüsü serbest bırakıldı anlamında bir düzenleme söz konusu değil'' diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir