Dolar
7.7807
1.5995%
Euro
9.0574
1.6862%
Altın
1852.32
-0.5065%
Borsa
1120.61
-0.3166%
G. Altın
463.876
1.174%
Bitcoin
84435.57
2.6333%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 23 C

  Okula başlayan çocuklar için sağlıklı beslenme önerileri

  Sigortam.net, yeni eğitim öğretim yılı başlarken, beslenmenin önemine dikkat çekti!
  • 18.09.2012 - 10:21
  Okula başlayan çocuklar için sağlıklı beslenme önerileri

  Okula başlayan çocuklar için sağlıklı beslenme önerileri #1

  2012-2013 eğitim öğretim yılı dün başladı. Tüm öğrenciler ve aileleri tatlı bir telaşla yeni eğitim öğretim dönemine başlama hazırlığı içindeler. Bu dönemde öğrencilerin başarısı kadar büyüme ve gelişmeleri için sağlıklı beslenmeleri de oldukça önemlidir.

  YETERSİZ VE DENGESİZ BESLENME BAŞARIYI DÜŞÜRÜYOR

  Yapılan araştırmalar sonucu yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin dikkatlerinin kısaldığı, algı problemi yaşadıkları, öğrenmede güçlük ve davranış bozuklukları çektikleri, okulda devamsızlık sürelerinin uzadığı ve okul başarısının düşük olduğu tespit edilen değerler arasında yer alıyor.

  VELİLER KADAR ÖĞRETMENLER DE SORUMLU

  Öğrencilere temel beslenme bilgilerinin verilmesi, öğrenilen bilgilerin davranışa dönüştürülmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarına zamanında müdahale edilmesi ve beslenme davranışları ile örnek olma konusunda, veliler kadar öğretmenlere de önemli sorumluluklar düşüyor.

  İlköğretim okulları ve liselerde yeni okul dönemi hazırlığının başladığı şu günlerde çocukların zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişimlerine olumlu katkıda bulunmak için onlara yönelik sağlıklı yaşam ve beslenme önerileri şu şekildedir.

  KEMİK VE DİŞ GELİŞİMİ İÇİN SÜT VE PEYNİR

  Çocukların sağlıklı beslenmesi için dört besin grubunda bulunan çeşitli besinlerden yeterli miktarlarda ve dengeli bir şekilde tüketmeleri gerekmektedir. Çocukların özellikle kemik ve diş gelişimi için günde 2-3 su bardağı kadar süt veya yoğurt, 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir tüketmeleri önemlidir. Ayrıca, her gün 5 porsiyon taze sebze veya meyve tüketmeleri önerilmektedir.

  EN ÖNEMLİ ÖĞÜN KAHVALTI

  Öğrenciler için en önemli öğün kahvaltıdır. Çocukların her sabah düzenli olarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazanmalarına özen gösterilmelidir. Peynir, haşlanmış yumurta, taze meyve suyu, birkaç dilim ekmek veya 1 bardak süt, poğaça, mandalina çocuklar için yeterli ve dengeli bir kahvaltı örneğidir.

  Gün boyu fiziksel ve zihinsel performansın en üst düzeyde tutulabilmesi için öğün atlanmamalıdır. Günlük tüketilecek besinlerin 3 ana, 2 ara öğünde alınması en uygun olanıdır.

  ATIŞTIRIRKEN DİKKAT

  Okulda veya evde dinlenirken ve ders çalışırken açlık hissedildiğinde tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Örneğin, şeker ve şekerli besinler, cips, gazlı içecekler yerine süt, yoğurt, sütlü tatlılar, ekmek arası peynir, taze sıkılmış meyve suları ve kuru meyvelerin tüketiminin tercih edilmesi çocukların sağlıklı beslenmeleri açısından daha yararlıdır.

  Açıkta satılan besinler, yeterince güvenilir ve temiz değildir. Bu nedenle, özellikle okul çevresinde açıkta satılan besinlerin kesinlikle satın alınmaması gerekmektedir.

  SPORA TEŞVİK EDİLMELİ

  Çocuklar gerek okul yönetimi gerekse de ebeveynleri tarafından sevdikleri herhangi bir spor dalı ile ilgilenmeleri için teşvik edilmelidir. Sağlıklı yaşam için çocuklara el yıkama ve diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması çok önemlidir.

  AMBALAJSIZ ÜRÜNLERE DİKKAT

  Çocukların okul kantinleri, büfe gibi yerlerden satın aldıkları besinlerin seçiminde de dikkatli olmaları gerekmektedir. Süt, ayran gibi ambalajlı besinleri satın alırken etiket bilgisinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığından üretim izninin bulunmasına ve son kullanım tarihinin geçmemiş olmasına, ambalajsız satılan tost, simit, poğaça gibi yiyeceklerin de temiz ve güvenilir şekilde hazırlanmış olmasına dikkat edilmelidir.

  ÇOCUKLARINIZI DA SİGORTANIZA DAHİL EDİN

  Ne kadar dikkat edilse de okul döneminde ortamı değişen çocukların sağlık sorunları yaşaması normaldir. Sağlık sorunu yaşandığında kaliteli sağlık hizmeti alabilmek için özel sağlık sigortası yaptırmayı, sigortanız varsa çocuklarınızı da sigortanıza dahil etmeyi ihmal etmeyin. Kendiniz ve çocuğunuz için ihtiyacınıza en uygun özel sağlık sigortası için Sigortam.net internet sitesini ziyaret edin ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı'nı arayın.


  Sigortam.net hakkında: Sigortam.net , pek çok başarılı internet projesini bünyesinde barındıran İlab Holding çatısı altında, 2001'den beri karşılaştırmalı sigorta hizmeti vermektedir. Sigorta karşılaştırma alanında Türkiye 'de online hizmet veren ilk ve en büyük şirket olan Sigortam.net, sigorta yaptırmak isteyenler ile sigorta şirketlerini şeffaf bir platformda biraraya getirerek hem sigortacılık hem de internet sektöründe pazarın büyümesine önemli oranda katkı sağlamaktadır.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir