Dolar
7.7093
-0.1554%
Euro
9.0638
0.0839%
Altın
1900.29
0.7715%
Borsa
1153.29
0.7029%
G. Altın
471.698
1.0016%
Bitcoin
83777.36
0.7185%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Okullarda obeziteyle mücadele

  Okullarda,öğrencilerin sağlıklı beslenme alışkanlığının olması ve fiziksel aktivitenin arttırılması gerektiği vurgulandı
  • 25.09.2012 - 14:50
  Okullarda obeziteyle mücadele

  Okullarda obeziteyle mücadele #1

  Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Obezite ve Metabolik Hastalıklar Daire Başkanı Nazar Yardım, obeziteyle mücadelede okulların büyük önem taşıdığını söyledi.

  DSÖ'nün 5-17 yaş arasındakiler için günde en az 60 dakika tempolu yürüyüş, bahçe işleri, bisiklet gibi "orta düzeyde" fiziksel aktivite önerdiğini bildiren Yardım, Milli Eğitim Bakanlığı ile bu konuda iyi bir işbirliği yürüttüklerini anlattı.

  MÜFREDATTA DEĞİŞİKLİK YAPILDI

  Yardım, bu eğitim-öğretim yılının başından itibaren öğrencilerin beden eğitimi dersleri dışında, daha fazla fiziksel aktivitede bulunmasına yönelik müfredatta değişiklik yapıldığını hatırlattı.

  Daha önce ilköğretim okullarında haftada 2 saat beden eğitimi dersi görülürken, yeni sistemle 1-4. sınıflara "Oyun ve fiziki etkinlikler" dersi konulduğunu belirten Yardım, bu dersin 1-3. sınıflarda 5, 4. sınıfta ise 2 saat olacağını söyledi.

  5-8. sınıflarda spor ve fiziki etkinlikler dersi seçilirse çocukların beden eğitimi dersiyle beraber 4-6 saat fiziksel aktivite yapabileceklerini ifade eden Yardım, lise 9. sınıf için beden eğitimi dersinin artırıldığını anımsattı.

  SPOR SALONLARI ARTTIRILACAK

  Okul bahçelerinin otopark alanı olarak kullanımı önlenerek toprak zemin düzenlemesi ve ağaçlandırma yapıldığını belirten Yardım, okullardaki spor salonlarının artırılmasına yönelik değerlendirmenin de sürdüğünü bildirdi.

  Yardım, "Fiziksel aktiviteden kastettiğimiz spor yapmak değil. Okul bahçelerinde basketbol potaları olmalı, çocukların sek sek oynayabileceği, ip atlayabileceği alanlar bulunmalıdır" dedi.

  DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNE BAŞVURU

  Sağlık Bakanlığı'nın iki yıldır yürüttüğü "Beslenme Dostu Okul" programıyla obeziteyle mücadelede önemli bir yol katedildiğini belirten Yardım, "Bu programla kantinlerde sağlıklı besinlerin satılması, hijyen, su sağlığı gibi alanlarda önemli gelişmeler oldu. Şimdi bu programı Dünya Sağlık Örgütü'nün birçok ülkede uyguladığı benzer program ile entegre etmek için başvuruda bulunduk" diye konuştu.

  DSÖ'nün obeziteyle mücadelede ülkelere büyük destek verdiğini ve yol gösterdiğini dile getiren Yardım, şu bilgileri aktardı: "Tıpkı tütünle mücadelede olduğu gibi Beslenme Dostu Okul programını da DSÖ ile ortak yürütmek istiyoruz. Öğrencilere sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılması, fiziksel aktivitenin artırılması, okullarda bilgilendirme faaliyetleri düzenlenmesi konularında işbirliğine gideceğiz. Öğretmenler bu konuda rol modeldir. Bu kesimin bilinçlendirilmesi için de çalışma yürüteceğiz."

  BOY VE KİLO TAKİPLERİ YAPILACAK

  Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Obezite ve Metabolik Hastalıklar Daire Başkanı Nazar Yardım, obeziteyle mücadelede ölçme ve izlemenin de büyük önem taşıdığını ifade ederek, öğrencilerin boy ve kilo takibinin düzenli yapılacağını söyledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir