Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
360.197
-0.27%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Okumak için 2 km yürüyorlar

  Ordu’nun Kargı Köyü'nde yaşayan 4 çocuk, 2 kilometre çamurlu yol yürüyerek okul servisine yetişiyor.
  • 21.03.2013 - 12:23
  Okumak için 2 km yürüyorlar

  Okumak için 2 km yürüyorlar #1

  Ordu'nun Akkuş İlçesi Salman Beldesi Kargı Köyü'nde oturan 4 çocuk, okul servisine ulaşmak için 2 kilometre çamurlu yolu yürüyor. Kargı Ferhat Akbolat İlköğretim Okulu öğrencileri her sabah yaklaşık bir saatlik yürüyüşün ardından servis minibüsüne ulaşabiliyorlar.

  SERVİSE ULAŞANA KADAR KARA LASTİK GİYİYORLAR

  Çamur yolda kara lastik giyen öğrencilerin elbiselerine bulaşan çamuru öğrenciler yine çamurlu suyla temizlemeye çalışıyor. Kargı Köyü Guz Mahallesi'nde yaşayan Recep ve Şenay Çakır çiftti ve 4 çocuğunun en büyük hayali yola kavuşmak. Ailenin kendi imkanlarıyla 6 ay önce açtırdığı yol, zaman zaman yaşanan heyelanla kapanıyor, yağmurlu günlerde araçların yolda gitmesi ise neredeyse imkansız. Çakır ailesinin ilköğretim öğrencisi Ali Çakır, "12 yaşında, 6 sınıf öğrencisiyim. Servise ulaşmak için kullandığımız yolda türlü zorluklarla karılaşıyoruz. Benden küçük kardeşim var. Çamurdan yürüyemediği için çantasını ben alıyorum. Servise kadar kara lastik giyiyoruz. Hava bazen güneşli bazen de yağmurlu oluyor. Yolda bazen heyelan oluyor. Heyelanla kapanan yolu babam kazma ve kürekle açıyor. Biz de çamurun üzerinden taş atarak geçiyoruz. Servise ulaştığımda ayakkabı giyiyorum" diyerek durumun vehametini anlattı.

  "YORGUN OLDUKLARI İÇİN DERS ÇALIŞAMIYORLAR"

  Anne Şenay Çakır da, "Çocuklarım okula geliş gidişlerinde kıyafetlerini sürekli kirletiyorlar. Bu nedenle günde iki defa çamaşırları yıkıyorum. Okula ulaşımları zor olduğu için eve geldiklerinde yorgun oldukları için ders çalışamıyor, erkenden uyuyorlar" diye konuştu.

  Baba Recep Çakır ise, "4 çocuğum okula gidiyor. Ulaşım zor olduğundan küçük çocuğu omzunda götürmek zorunda kalıyorum. Yolda heyelan var oradan çocukları sırtımda geçiriyorum. Böyle zorluklar içindeyiz. İlk ve tek hayalimiz yol" ifadelerini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir