Euro
9.3613
0.27%
Dolar
7.828
0.03%
Altın
449.42
0.54%
Borsa
1.284
0%
Bitcoin
151.401
3.95%
8ºC
İstanbul
Yağmur 8 C
  ÖSYM bu defa kendini sınava sokuyor

  ÖSYM bu defa kendini sınava sokuyor

  Amaç, açık uçlu (klasik) formatla sınav yapabilmek.
  • 29.10.2013 - 12:31

  ÖSYM bu defa kendini sınava sokuyor #1

  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir ile birlikte yardımcıları Prof. Dr. Ercan Öztemel ve Prof. Dr. Ömer Pekşen'i ziyaret eden Star Gazetesi yazarı Bekir S. Gür, milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren ayrıntıları kaleme aldı. 

  KLASİK FORMATLA SINAV

  Malum, Türkiye'de çoktan seçmeli testleri eleştirmek moda. Fakat testlerin üstünlüğü, yüzbinlerce adayın sınav sonuçlarının hızlıca ve nesnel bir şekilde değerlendirilmesine olanak sunması. Açık uçlu formatın üstünlüğü ise, şans faktörünü azaltması ve daha zengin veri sunması. Sanıldığının aksine, açık uçlu formatta da bazı sınırlılıklarla birlikte nesnelliği sağlamak mümkün. Bundan dolayı, TOEFL gibi dil sınavlarında açık uçlu format kullanılıyor.

  ÖSYM, bazı küçük çaplı sınavlarda (örneğin az sayıda adayın girdiği yabancı dil sınavları) açık uçlu sorular kullanıyor. Fakat büyük çaplı sınavlarda açık uçlu sorular sormanın pratik zorlukları var. Birinci zorluk, değerlendiriciler arasında birlikteliği sağlamak ve böylece sonuçları nesnel kılmak. İkincisi, değerlendirmeleri kısa zaman içerisinde açıklamak.

  ÖSYM KENDİNİ SINAVA SOKUYOR

  ÖSYM zorlukları aşmak adına öngördüğü sistemi denemek üzere, bu hafta sonu bir pilot çalışma yapacak. Ankara'da 20 farklı lise türünden yaklaşık 2.600 lise son sınıf öğrencisi, yarısı test yarısı açık uçlu hazırlanan bir deneme sınavına girecek. Pilotun amacı, adaylara not vermek değil, ÖSYM'nin açık uçlu sınav uygulamasını öğrenmesi. Yani, ÖSYM, bu defa kendini sınava sokuyor!

  Her bir soru, iki öğretmen/uzman tarafından notlandırılacak. Bu kişiler, adayın adını ve birbirlerinin notlarını görmeyecek. İki kişi arasında belli bir puan farkı olursa, soru üçüncü bir süpervizöre gönderilecek. Öngörülen sistem, bir çok ülkede yaygın olarak kullanılıyor. Örneğin, geçen Nisan ayında Türkçe Olimpiyatları vesilesiyle ziyaret ettiğim Avusturalya'da benzer bir sistem kullanılıyor.

  Şayet pilot uygulama başarılı olursa, 2-3 bin adayın girdiği ÖSYM sınavlarında 2014 yılından itibaren açık uçlu sorular da sorulacak.

  ÖSYM'nin sisteminde ilginç yenilikler var. Örneğin, çoktan seçmeli sorular, doğrudan soru kitapçığındaki yere işaretlenecek ve optik okuyucular orayı okuyacak. Böylece adayların cevaplarını kitapçıktan cevap kağıdına taşıma telaşı ve 'kaydırma' derdi olmayacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir