Petrol
84.42
1.88%
Euro
17.7363
0.01%
Dolar
18.4908
0.08%
Altın
969.96
0.72%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
356.862
0.39%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  ÖSYM'den yepyeni bir sistem

  ÖSYM, adayların sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak için, sınav sonuç belgesi doğrulama sistemini hizmete sundu.
  • 24.05.2013 - 08:07
  ÖSYM'den yepyeni bir sistem

  ÖSYM den yepyeni bir sistem #1

  ÖSYM, adayların sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak için sınav sonuç belgesi doğrulama sistemini hizmete sundu.

  ÖSYM Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, sistemle kurumların kendilerine sunulan belgelerin doğruluğunu adayların şifrelerini paylaşmadan kontrol edebilmeleri imkanı sağlanacak.

  SINAV SONUÇ BELGESİ DOĞRULAMA SİSTEMİ

  Adayların kendileri dışında sonuç bilgilerini paylaşmak istedikleri kişilere (velisi veya öğretmeni gibi) şifresini paylaşmadan sonuçlarını görme şansı verecek sistemle geçen yıllarda yaşanan sınav sonuç belgelerinin adaylar tarafından değiştirilmesi sonucunda ortaya çıkan olumsuzlukların da önüne geçilmesi planlanıyor.

  Sınav sonuç belgesi doğrulama sistemi ile bilgilerin değiştirilerek ilgili kurumların ve medyanın yanıltılmasının önüne geçilmesi, ÖSYM'nin webservis sistemine erişmek için gerekli olan yazılım geliştirme kapasitesi bulunmayan kurumların da sonuçları doğrulama imkanına kavuşması hedefleniyor.

  SONUÇ BELGESİ DOĞRULAMA KODU

  Bu amaçla kullanılmak üzere sınav sonuç belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş "sonuç belgesi doğrulama kodu" basılıyor. Söz konusu işleme sonuc.osym.gov.tr üzerinde sonuç belgesi kontrol sayfası iletisi ile ulaşılabiliyor.

  Kurumlar, kendilerine müracaat eden TC kimlik numarası ve ÖSYM sınav sonuç belgesi üzerindeki bu belge kodunu kullanarak, ilgili sınav sonuç belgesinin orijinaline ulaşabilecek ve doğrulama işlemi yapabilecek.

  SORGULAMALAR SİLİNEMEZ VE DEĞİŞTİRİLEMEZ BİÇİMDE KAYDEDİLECEK

  Sonuç belgesi kontrol ve doğrulama işlemi geçmiş sınavlara yönelik olarak da yapılabilecek. Kurumlar tarafından sonuç doğrulamak amacı ile ÖSYM Bilgi Sistemi üzerinde yapılan tüm sorgulamalar silinemez ve değiştirilemez biçimde kaydedilecek ve sadece ilgili adayın söz konusu kod ile ilişkilendirilmiş olan tek bir sonucuna ulaşılması mümkün olabilecek


  Görüş Bildir