Dolar
6.9766
1.1262%
Euro
8.2637
1.2013%
Altın
2036.01
0.8215%
Borsa
1081.91
-0.4829%
G. Altın
455.738
1.9694%
Bitcoin
78711.57
0.7624%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C

  Salih Memecan eğitim sistemini eleştirdi

  TEDx konferansında konuşmacı olarak yer alan Salih memecan eğitim sistemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.
  • 31.01.2013 - 13:26
  Salih Memecan eğitim sistemini eleştirdi

  Salih Memecan eğitim sistemini eleştirdi #1

  Bu yıl ilk kez eğitim başlığı altında İhlas Koleji tarafından düzenlenecek olan TEDx konferansında konuşmacı olarak yer alan ünlü karikatürist Salih Memecan eğitim sistemi hakkında çarpıcı tespitlerde bulundu.

  Düzenlenecek olan konferansın tanıtımı için İhlas Koleji yetkilileri ile bir, araya gelen Memecan ülkemizde tek tip insan modeli yetiştiren bir sistem olduğunu vurgulayarak, bunun çocukların üretkenliklerini sekteye uğrattığını söyledi.

  "KIZIM ÇOK ZORLUK ÇEKTİ"

  Bu konuda kızıyla yaşadıkları bir hatırasını paylaşan Memecan "Kızım ilkokul ve ortaokulu Amerika'da okudu. Daha sonra yurdunu ve milletini tanıması için İstanbul'da iyi bir liseye yerleştirdik. Amerika'da daha serbest okuyan kızım buradaki tutucu ortama alışamadı. Giydiği ayakkabıdan yazdığı kalemin rengine kadar her şeye karıştıkları için kızım çok zorluk çekti." dedi.

  "ÇOCUKLARIN YETENEKLERİNİ KÖRELTİYORLAR"

  Türkiye'de özellikle ailelerin çocuklarına çok müdahale ettiklerini belirten Memecan, bu sebepten çocukların istekleri alanları bulamadıklarını ifade etti. "Aman çizme aman okuma diyerek çocukların içindeki yetenekleri köreltiyorlar. Halbuki çocuklarda doğuştan gelen yetenekler var. Bu farklılıkları yok edip tek tip, aynı şeyleri düşünen insanlar yetiştirmeyi hedefliyoruz. Farklı olanları da dışlıyoruz." diyen Memecan, fikir serbestliği sayesinde dünya ile uyumlu olunacağına dikkat çekti.

  Usta karikatürist çizginin hayata sağladığı kolaylıkları anlatırken, "Bırakın çocuklar çizsin. Bana, nasıl çizmesini öğretelim, nerede ders aldıralım diye gelenlere bırakın zaten çocuk çizebiliyor. Sadece ona destek olun diyorum." dedi.

  Görüş Bildir