Petrol
85.32
-2.13%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
318
0.00%
Bitcoin
362.313
-0.42%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  SBS'de sistem değişikliği

  SBS'de eğitim-öğretim yılı başında yürürlüğe giren sistem, önemli değişiklikler içeriyor.
  • 29.05.2013 - 08:10
  SBS'de sistem değişikliği

  SBS de sistem değişikliği #1

  Seviye Belirleme Sınavı (SBS), 8 Haziran Cumartesi günü yapılıyor. Ortaokuldan mezun olacak 1 milyonu aşkın öğrenci, daha iyi bir liseye gidebilmek için sınavda ter dökecek.

   

  ÖĞRENCİNİN BİREYSEL BAŞARI PUANI ESAS ALINACAK

  Eğitim-öğretim yılı başında yürürlüğe giren sistem değişikliği ile artık okulun değil, öğrencinin bireysel başarı puanı esas alınacak. Ancak ders başarısının öne çıktığı bu sistemden çoğu veli ve öğrencinin haberi yok. 6 ve 7. sınıflarda sistemden haberi olmadığı için derslerine yeterince ilgi göstermeyen birçok öğrenci bulunduğunu ifade eden uzmanlar, bu öğrencilerin puanının diğerlerine göre daha düşük geleceğini vurguluyor. Uzmanlar,"Öğrenci bütün soruları doğru cevaplasa bile, düşük ders notları sebebiyle 700 tam puan alamayabilir." uyarısı yapıyor.

  BİRÇOK ÖĞRENCİNİN BU UYGULAMADAN HABERİ YOK

  Zaman'ın haberine göre, yeni SBS sistemi ilk kez bu yıl sınava girecek 8. sınıf öğrencilerini etkileyecek. Buna göre, öğrencinin SBS'den tam puan alabilmesi için bireysel başarı puanının da iyi olması gerekiyor. Birçok öğrenci böyle bir uygulamadan haberdar olmadan birinci dönem notlarını aldı. Bazı öğrenciler ise uygulamayı bu yıl öğrendi. Anafen Dershaneleri Rehberlik Uzmanı Recep Uysal, "Öğrenci SBS'de tüm soruları doğru cevaplayarak 700 tam puan alsa bile uygulama yüzünden sıralamada yer alması gereken yerde olamama tehlikesiyle karşı karşıya." diyor. Şu an var olan puanlama sisteminde öğrencilerin 6, 7 ve 8. sınıf notları toplanacak ve sınavdan alacağı puana eklenecek. Uysal'a göre bu durum, okul birincileri ve adil not veren okulların öğrencilerini mağdur edecek. Çünkü notların biraz daha zor verildiği okulların öğrencileri, birinci bile olsa üst sıralara çıkma şansını yitirecek.


  Görüş Bildir