Euro
9.6916
-0.06%
Dolar
8.0915
-0.18%
Altın
451.94
-0.65%
Borsa
1.407
2.08%
Bitcoin
515.600
0.60%
17ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 17 C

  Sınav sisteminden dolayı oluşan nitelikli eleman problemi

  Uzmanlar "üniversiteyi kazanayım yeter" algısının nitelikli eleman problemine yol açtığı yönünde hem fikir.
  • 18.04.2013 - 11:03
  Sınav sisteminden dolayı oluşan nitelikli eleman problemi

  Sınav sisteminden dolayı oluşan nitelikli eleman problemi #1

  Üniversiteyi kazandıktan sonra çalışmayı bırakan ve üniversite dönemini gerektiği ölçüde verimli geçirmeyen öğrencilere dikkat çeken uzmanlar “üniversiteyi kazanayım yeter” algısının nitelikli eleman problemine yol açtığı yönünde birleşti. 

  NİTELİKLİ ELEMANIN YETİŞMESİ GÜÇLEŞİYOR

  İş dünyasının nabzını tutan içerik portalı wise.tv, nitelikli eleman problemi konusunda yaptığı araştırmada ilginç sonuçlara ulaştı. Uzmanlara göre eğitim sisteminin sınav endeksli olması iş dünyasına yönelik nitelikli elemanın yetişmesini güçleştiriyor. Uzmanlar işe alım süreçlerinde öğrencilerin sınav başarılarına ve not ortalamalarına değil, aksine staj, proje ve iş tecrübelerine öncelik verildiğini söylüyor. 

  İŞ DÜNYASINA YÖNELİK ÇALIŞMA GEREKİYOR

  Öğrencilerin üniversite 1. sınıftan itibaren iş dünyasına yönelik çalışması gerektiğini belirten uzmanlar mevcut eğitim sisteminin iş dünyasını besleyemediği görüşünde. Türkiye’de ve dünyada konjektörün değişmesi ile birlikte üniversitelerin misyonunun arttığı, dolayısıyla başarılı öğrencilerin üniversiteyi kazanıp dinlenmek yerine iş dünyasına hazırlanmaları gerektiği ifade ediliyor. 

  İŞ DÜNYASINDA TERCİH EDİLEN ÖĞRENCİLER

  Araştırma sonuçları üniversiteye hazırlanan öğrencilere de önemli ipuçları veriyor: Uzmanlara göre, iş dünyasının taleplerini karşılamada kendini yetiştiren ve staj yapan öğrenciler, hangi üniversitede olursa olsun öne çıkıyor ve tercih ediliyor. Üniversiteyi kazanmayı nihai amaç olarak gören öğrenciler ise iş hayatına psikolojik olarak hazırlanamıyor ve işsizlik problemi yaşıyor. Şirketlerse artık diplomaya değil tecrübeye bakıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir