Petrol
85.32
-2.13%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
318
0.00%
Bitcoin
361.550
-0.74%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Sürücülere öfke kontrol eğitimi

  Güvenlik eğitimi seminerleriyle tanınan suç psikolojisi uzmanı Arkın Gelişin, öfke denetimi üzerine analizlerde bulundu.
  • 23.05.2013 - 13:04
  Sürücülere öfke kontrol eğitimi

  Sürücülere öfke kontrol eğitimi #1

  Her geçen gün gerginliğin ve tahammülsüzlüğün arttığı ve buna bağlı olarak istenmeyen olayların cereyan ettiği dünyamızda acaba öfkemizi ne kadar kontrol edebiliyoruz? Güvenlik eğitimi seminerleriyle tanınan suç psikolojisi uzmanı Arkın Gelişin’e “Öfke bir hastalık mıdır, tedavisi var mı?” diye soruldu. İşte önemli analizler: 

   İnsanda sevgi, nasıl doğal bir duyguysa, öfke de bir o kadar doğal bir duygudur. Özellikle metropolde yaşayan insanların günde kaç kez öfke patlaması yaşadığını kısaca özetleyelim. Trafikte, iş yerinizde, yolda yürürken, otobüste seyahat ederken, maç izlerken ya da herhangi bir yerde günde kaç kez öfkeleniyor ve kaç öfkeli insanla karşılaşıyorsunuz?

  KAÇ KİŞİ OLUR OLMAZ YERE SİNİRLENİYOR

  Bugüne kadar kaç kere karşınızdaki kişinin hal ve davranışlarına tahammül edemeyip te, sonucunda üzülseniz dahi ani tepkiler verdiniz? Bu durumda bağırıyorsunuz, kötü sözler sarf ediyorsunuz, hatta belki de şiddete başvuruyorsunuz. Bir şekilde içinizdeki öfkenize yenilip, rahatlamak istiyorsunuz ancak çevrenizdekilere zarar veriyorsunuz veya tam tersi; sakin görünmeye çalıştığınız anda, kızgınlığınızı içinizde bir volkana dönüştürüp, olmadık anda büyük bir patlamaya sebebiyet veriyorsunuz.

  Şimdi tüm bu sorularıma, kaç kez evet ile cevap verdiniz? Veya bu saydıklarımdan en az bir tanesini en son ne zaman yaşadınız?

  ÖFKE DOĞAL BİR TEPKİDİR

  Öfke kesinlikle bir hastalık değildir. Tamamen duygusal bir tepkidir. Diğer duygular gibi son derece doğal ve bir o kadar da evrensel.

  Aslında öfke, aile yapısıyla orantılıdır. Hatta bir yandan genetik olduğu zannedilse de bu kesinlikle doğru değildir. Birçok davranış çocuklukta başlayıp, ailede çocuk tarafından taklit edilerek öğreniliyor. Genelde öfkesini saldırganlıkla ifade eden kişi, benzer davranışlar gösteren aile ve yakın çevrede yetişmiş olduğu gözleniyor.

  Öfke duygusu, her yaş ve meslek grubunda görülüyor.  Çünkü öfke de, korku, sevgi, pişmanlık, suçluluk, aşk gibi insana has bir duygudur. Örneğin, utanma, çekingenlik, dedikodu gibi davranışlar da öfkenin farklı ifade etme şekilleridir.

  ÖFKE ÇEŞİTLERİ

  Öfke, kişiye özgün bir davranıştır ve bu yüzden yoğunluk ve sıklık olarak farklılıklar göstermekte. Bu sebepten, kişinin öfkeye olan yatkınlığı, gözlenebilen davranışlarla anlaşılabilir. Saldırganlıkla ifade edilebilen bir davranış biçimi olduğu kadar işbirliğini reddetme, başkalarından uzak durma, sessizlik, unutkanlık, psikosomatik hastalıklar, depresyon ve suçluluk duyguları, kazaya yatkınlık, aşırı alttan alma, çekingen davranma, alınma da öfke belirtileri arasında yer alıyor.

  ÖFKE BİR HASTALIK OLMASA DA HASTALIKLARA YOL AÇMAKTA

  Uygun yollarla ifade edilemeyen öfke; saldırganlık ve düşmanlık duyguları; kronik kalp ve damar hastalıkları, baş ağrısı, yüksek tansiyon, mide - bağırsak rahatsızlıkları, sigara - alkol - madde bağımlılıkları gibi ciddi sağlık problemleri yaratıyor. Ancak bir takım deneylerle, öfkenin boyutu ve derecesi tespit edile bilinir.

  ÖFKELENEN 3 TİP İNSAN

  Öfkenin diline değinecek olursam, çok farklı çeşitleriyle karşılaştığımızı anlayacağız.

  1. Öfkesini bastıranlar, sakin görünmeye çalışsalar da, içten içe öfkeyi, patlayana dek biriktirirler. 

  2. Öfkelerini dışa vuranlar, tepkilerini bağırarak, nesnelere ve kişilere hatta kişinin kendine zarar vererek, kısaca fiziksel veya zihinsel şiddet uygulayarak göstermektedirler. 

  3. Öfkelerini kontrol edenler ise, bu duygu durumunun farkına vararak, bedeninde neler olduğunu gözleyerek, öfkesini nasıl yaşadığını karşısındaki kişiye ifade edebilerek tepkilerini göstermektedirler.

  Öfkeyi, kendilerinde bir tür hastalık olarak görenler, öfkelerini denetleyemediklerinden ve kendileriyle birlikte başkalarına ve nesnelere de zarar verdiklerinden şikayet ederler.

  EGZERSİZ YAPIN

  Öfke, bir hastalık olmasa da, bir takım egzersizlerle kontrol altına alınabilmekte. Bu konuda yardım alarak, eğitimlere katılarak, farkındalık kazanılarak ya da öfke denetimini öğrenerek, birçok insan çevresine ve kendisine zarar vermekten vazgeçmiştir.

  ÖFKE İLE PANİK ATAK ARASINDAKİ FARK

  Öfke, çoğu zaman panik atak ile karıştırılıyor. Öfke, sağlıklı, doğal ve evrensel bir duygu. Panik atak ise nevroz grubu hastalıkları içinde yer alan sağlıksız bir durum. Her ikisinde de fizyolojik belirtiler gözlenir. Öfke denetimi öğrenilebilir, panik atak tedavi edilebilir. Özellikle psikoterapi ve EMDR yöntemi, panik atak tedavisinde etkendir.

  SÜRÜCÜLERE ÖFKE EĞİTİMİ DE VERİLSİN

  Trafik yoğunluğu, öfkeli ve panik ataklı kişiler için de tetikleyici rol oynar ve atakları artırabilir. Trafik eğitiminde, “öfke denetimi” eğitiminin de sürücülere veriliyor olması kazaları, kavgaları ve zararları büyük ölçüde azaltacaktır.


  Görüş Bildir