Dolar
7.5528
-0.0357%
Euro
8.9609
-0.0156%
Altın
1950.32
-0.0123%
Borsa
1111.96
0.117%
G. Altın
473.93
0.468%
Bitcoin
83022.5
0.038%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  TEOG'da okulunu değiştirmek isteyen nakile girecek

  Yerleştiği okulu beğenmeyen öğrenciler, 3 kz düzenlenecek nakil uygulamasına katılacak.
  • Ajanslar
  • 15.08.2016 - 10:20
  TEOG'da okulunu değiştirmek isteyen nakile girecek

  teog

  Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) yerleştirmelerinin ardından bu kez de yerleştikleri okullardan daha üst tercihlerine gitmek isteyen, açık liseye kaydedilen ya da özel okula kayıt yaptıran ama devlet lisesi isteyenler için nakil uygulaması başlıyor

  NAKİL UYGULAMASINA İLİŞKİN AYRINTILAR

  TEOG’da nakil uygulamasına 4 farklı grupta öğrenci katılacak. Birinci grup, 25 okuldan oluşan tercih listesindeki okullardan birine yerleşenler ve üst tercihlerindeki okullara geçmek isteyenler. İkinci grup, tercih listesindeki okullara yerleşemeyen ve kayıtları otomatikman açık liseye yapılanlar. Üçüncü grup, TEOG yerleştirmeleri için hiç tercih yapmamış, bu yüzden de otomatik olarak açık liseye yerleştirenler. Dördüncü grup ise özel okullara kesin kayıt yaptıran öğrenciler.

  NAKİL UYGULAMASI 3 KEZ YAPILACAK

  TEOG’da nakil uygulaması 3 kez yapılacak. İlk başvurular 15-19 Ağustos, ikincisi 22-26 Ağustos, üçüncüsü ise 29 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında olacak. Bir de sadece açık lise öğrencilerinin katılacağı il ve ilçe komisyonları tarafından gerçekleştirilecek bir nakil uygulaması daha var. Bu da 5-8 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

  3 OKUL TERCİH HAKKI OLACAK

  Öğrencilerin 3 okul tercih hakkı olacak. Her TEOG nakil uygulamasında isterseniz 3 farklı okul yazabilirsiniz. İsterseniz seçtiğimiz 3 okulu tüm nakil uygulamalarında geçerli kılabilirsiniz. Bunu yapmak isterseniz tercihlerinizi onaylatırsanız okul yönetimine söylemeniz gerekiyor.

  ÖĞRENCİ YERLEŞEMEZSE KAYITLI OKULUNDA DEVAM EDECEK

  Eğer öğrenci, TEOG’da nakillerde bir okula yerleşemezse kayıtlı olduğu okulda hakkı devam eder. Öğrencinin ilk yerleştirmede yerleştirildiği okuldan kaydı silinmez. Ancak bir başka okula yerleşirse kaydı o okula geçer.

  TERCİHLER NASIL YAPILACAK

  TEOG’da nakil uygulaması için yine e-okul üzerinden bireysel olarak tercih yapabilirsiniz. Ancak tercihlerinizi herhangi bir ortaokul müdürlüğüne onaylatmanız gerekiyor. Aksi halde tercih işleminiz geçersiz olur.

  Bu durumdaki öğrenciler için son kez il ve ilçe nakil komisyonları nakil uygulaması yapacak. Sadece açık liseye kaydedilenlerin katılacağı bu uygulamada da bir örgün eğitim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler için seçenek özel okul olacak.

  TEOG NAKİL UYGULAMASI TAKVİMİ

  15-19 Ağustos: İlk nakil uygulaması başvurularının alınması

  22 Ağustos: İlk nakil uygulaması sonuçlarının açıklanması

  22-26 Ağustos: İkinci nakil başvurularının alınması

  29 Ağustos: İkinci nakil başvuru sonuçlarının açıklanması

  29 Ağustos-2 Eylül: Üçüncü nakil başvurularının alınması

  5 Eylül: Üçüncü nakil başvuruları sonuçlarının açıklanması

  5-8 Eylül: Sadece açık liseye yerleştirilen öğrenciler için il ve ilçelerde kurulan nakil komisyonlarınca başvuruların alınması

  9 Eylül: Açık lisedeki öğrenciler için sonuçların açıklanması

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir