Petrol
99.19
-0.41%
Euro
18.5302
-0.01%
Dolar
17.9526
0.08%
Altın
1.031
-0.12%
Borsa
2868
0.00%
Bitcoin
431.859
-1.90%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Testlerde en çok yapılan hatalar

  Uzmanlar, test sınavları sırasında yapılan en büyük hatanın, soru kökünü iyi anlayamamaktan kaynaklandığını belirtiyor.
  • 31.05.2013 - 10:52
  Testlerde en çok yapılan hatalar

  Testlerde en çok yapılan hatalar #1

  Yapılan hataları en aza indirmek için uzmanlar, sınav öncesinde bol bol test çözülmesi ve kitap okunmasını öneriyor.

  SBS İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

  Anadolu, fen gibi gözde okullara öğrenci seçen SBS için sayılı günler kaldı. Çalışmak ve soru çözmek kadar, sık yapılan hatalar konusunda da bilgi sahibi olmanın önemine dikkat çeken Kültür Koleji Ortaokul Bölüm Başkanları, ders ders en fazla yapılan hataları ve dikkat edilmesi gereken noktaları sıraladı: 


  MATEMATİK 

   Öğrenciler rutin işlemlerin yapıldığı, kalıplaşmış soru tarzlarının çözümünde zorlanmıyor, daha önceki soru çözümlerinde deneyimledikleri soru tiplerini rahatlıkla çözüyor. Üst düzey zihinsel beceri gerektiren sorularda ise zorlanıyorlar. Bilginin daha farklı ve yeni bir şekilde sunulduğu soru tarzlarında zorluk çekiliyor. Çıkarımda bulunma, bilgiyi farklı bir yere transfer etme veya değerlendirme yapmaları gereken soru tarzlarında çelişkide kalıyorlar. Özellikle sarmal konuların olduğu daha önceki yılların konu kazanımlarını içeren soru tarzlarında yanlış yapılıyor. Özellikle görsel olmayan sözel ifadeli geometri sorularında öğrencilerin soruyu görselleştiremeyip, soyuttan somuta geçemedikleri gözlemleniyor. Öğrenciler genellikle kolay gibi gözüken aslında dikkat gerektiren soruları çok hızlı çözerken aynı anda ayrıntıyı kaçırıyor ve bu da sorunun yanlış çözülmesine neden oluyor. 

  FEN VE TEKNOLOJİ 

  Verilen grafik ya da tabloya bağlı olarak yorum yapılması gereken sorularda öğrenciler verilen bilgileri kullanmak yerine, kendi bilgilerine göre hareket ediyorlar. Bu durumda da verilen bilgiyi yorumlamaya dayalı olan soru yanlış yapılabiliyor. Bu tür sorularda seçeneklerde verilen yorumlar soru ile birlikte verilen verilere göre değerlendirilmeli. Her derse ait teste olduğu gibi soru kökünde altı çizili bölümün dikkate alınmaması, soruların yanlış çözülmesine sebep oluyor. Bu noktada doğru bilgilerin yanına + yanlış olanların yanına - işareti konduğunda bu tür hataların bir kısmı önlenebilir. 

  TÜRKÇE 

  Türkçe dersinde en çok soru çıkaran konu "paragraf bilgisi"dir. Öğrencilerin sınava hazırlanırken en çok ağırlık verecekleri konu da budur. Pek çok öğrenci, bu konunun sorularının uzun olmasından korkarak soruyu ya hiç okumuyor ya da soruya çok ön yargılı bakıyor. Ancak şunlar unutulmamalıdır ki artık "cümlede anlam" soruları da, paragraf bilgisi gibi uzun sorulardan oluşmakta, bir paragraf sorusu ne kadar uzun olursa aslında çözümü de o kadar kolay olmaktadır. Çünkü paragraf ne kadar uzun olursa o paragrafla ilgili sorulabilecek her şey de paragrafın içinde olur ve çok fazla yoruma ihtiyaç kalmaz. Bu konuyla ilgili sınava hazırlanırken bol bol soru çözmeleri paragrafta yaşayacakları sıkıntıları da ortadan kaldıracaktır. Dikkati çabuk dağılan öğrencilerin sınava Türkçe sorularından başlaması gerekir. 

  SOSYAL BİLGİLER 

  Sosyal bilgilerde öğrencilerin bilgi eksikleri fazla bulunmuyor. Daha çok okuma hatası ya da kavram karıştırması yanlışları yapılıyor. 

  İNGİLİZCE 

  Son üç yıldır SBS İngilizce testinde okuduğunu anlama soruları ağırlıklı yer tutuyor. Bu soruları cevaplayabilmek için okuma becerilerinin gelişmiş olması gereğinin yanı sıra, konuyu doğru takip edebilmek için müfredattaki dilbilgisi konularını ve kelimeleri de bilmek gerekiyor. En sık görülen hata, soru kökünün dikkatli okunmamasından kaynaklanıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir