Euro
15.1446
-0.65%
Dolar
13.3472
-0.58%
Altın
788.5510
-0.91%
Borsa
2,052.44
0.51%
Bitcoin
566.221
-1.38%
6ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 6 C

  Üniversitelerde içki yasağı kararı uygulanmaya başlandı

  Üniversite içinde bulunan sosyal tesislerde alkol kullanımı ve satışı yasağı 9 üniversitede uygulanmaya başlandı
  • 04.10.2012 - 13:19
  Üniversitelerde içki yasağı kararı uygulanmaya başlandı

  Üniversitelerde içki yasağı kararı uygulanmaya başlandı #1

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yayınlanan genelge ile üniversite kampüsleri içinde bulunan sosyal tesislerde alkol kullanımı ve satışı yasaklandı. Yasak kararı Diyarbakır'da bulunan Dicle Üniversitesi'nde uygulanmaya başlandı.

  9 ÜNİVERSİTEDE İÇKİ YASAĞI BAŞLADI

  YÖK Başkanlığı'ndan, Türkiye'deki tüm üniversite rektörlükleri, Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörlüğü ve Vakıf Meslek Yüksek Okulları Müdürlükleri'ne gönderilen genelgeye göre üniversite kampüsleri içinde bulunan sosyal tesislerde içki kullanımı ve satışı yasaklandı. YÖK'ün genelgesinin ardından, aralarında Diyarbakır Dicle, Kayseri Erciyes ve Denizli Pamukkale'nin de bulunduğu 9 üniversitenin sosyal tesislerinde içki satışı durduruldu.

  ALKOLLÜ İÇKİ İÇMEK DİSİPLİN SUÇU

  YÖK Başkan Vekili Prof.Dr. Yekta Saraç imzalı genelgede yükseköğretim kurumlarına ait kampüs içi ve dışındaki mekanlarda alkollü içki tüketimi ve sigara yasağına ilişkin mevzuat hükümlerine aykırı uygulamalar yapıldığı yönünde Haber ve bilgiler ulaştığı belirtildi. Anayasa'nın 'Gençliğin korunması' başlıklı 58'inci maddesine atıf yapılan genelgede, tütün mamülleri ve alkollü içkilerin satışına ve sunumuna ilişkin usul ve esaslar hakkındaki yönetmelikte belirtilen alkollü içki satışı yapılması yasak yerler hakkında da bilgi verildi. Genelgede, Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği'ne göre Yükseköğretim kurumunda alkollü içki içmenin disiplin suçu olarak kabul edildiği belirtildi. Genelgenin son paragrafında ise yükseköğretim kurumlarına ait kampüs içi ve dışındaki tüm mekanlarda belirtilen hükümlere göre işlem ve uygulama yapılması istendi. Prof.Dr. Yekta Saraç, konunun üzerinde hassasiyetle durulmasını ve gereken tedbirlerin alınmasını istedi.  

  DİCLE ÜNİVERSİTESİ'NDE YASAK 3 GÜN ÖNCE BAŞLADI

  Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Prof.Dr. Sabri Eyigün sosyal tesislerinde daha önce içki satışı yapıldığını belirterek, "Yaklaşık 1 ay önce YÖK'ten bir yazı geldi. Yazıda, 'Kampüs içerisinde eğitim ve öğretim verilen yerlerde, öğrenci yurtlarında, spor çalışmalarının yapıldığı yerlerde kesinlikle içki satışı yapılamaz' şeklindeydi. Buna binaen biz de birkaç üniversiteye sorduk. Diğer üniversitelerde uygulamaları sorduk ve bu çerçevede olduğunu gördük. Yani içki yasağının uygulanması konusunda bir tutarlılık gördük. Biz de YÖK'ün gönderdiği genelge çerçevesinde bu hafta başından beri içki yasağı uygulamaya başladık. Bu tamamiyle YÖK'ten gelen yazı üzerine ve diğer üniversitelerdeki uygulamaları gördükten sonra uygulamaya konmuştur" dedi.

  YASAK, BÜTÜN ÜNİVERSİTELERİ KAPSIYOR

  Prof.Dr. Eyigün YÖK genelgesinden sonra yaklaşık bir aydır uygulamaya koymadıklarını belirterek, "Diğer üniversitelerin bunu nasıl yorumladığına baktık. Farklı yorumlar da vardı. 'Kampüs içindeki hangi yerler buna dahildir' şeklinde tartışmalar vardı. Bugün tekrar birkaç üniversiteyi aradık. Onlardaki uygulamanın da böyle olduğunu görünce, uygulama bu hafta başında başlamış oldu. YÖK'ten gelen yazı bütün üniversiteleri kapsıyor. Kampüs içindeki sosyal tesisler, eğitim ve öğretim yapılan yerlerden uzaksa farklı olabilir. Ama bizim sosyal tesislerimiz eğitim ve öğretim merkezi aynı zamanda. Açık yüzme havuzumuz var. Spor çalışmaları eğitimi ve kurslarımız orada yapılıyor. Bu tüm üniversiteler için geçerlidir. Vakıf ve özel üniversiteleri de kapsıyor" diye konuştu.

  "ŞİKAYETLER ÜZERİNE BÖYLE BİR KARAR ALINMIŞTIR"

  Bu konuda bazı şikayetler olduğuyla ilgili duyumlar aldıklarını ifade eden Eyigün, "Eğitim ve öğretim yapılan yerlerde öğrenci spor dersinden çıkıp orada içki içebiliyor. Oradaki memur 'Ben sana içki vermem' diyemez. Bu tarz şikayetler üzerine böyle bir karar alınmıştır sanırım. Bize ulaşan hiç bir tepki yok. Bizdeki uygulaması 3 gün oldu. Başka üniversitelerde daha önceden başlamıştı. Biz diğer üniversitelerdeki uygulamaları bekledik. Onlar uygulasın, biz daha sonra başlatalım istedik. Zaten bizim tesislerimizde çok fazla içki tüketilmiyor. Daha önce Diyarbakır'da çok farklı alanlar yoktu. Diyarbakır şu an çok gelişti, çok farklı sosyal tesisler var. Çok fazla kimse gelmiyordu ve ciddi bir talep yoktu. Bu anlamda bizde bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum" dedi.


  Görüş Bildir