Euro
10.1216
0.62%
Dolar
8.5863
0.71%
Altın
487.67
1.49%
Borsa
1.418
-0.03%
Bitcoin
409.672
1.24%
25ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 25 C

  Üniversiteliler ulaşımda çile çekiyor

  Üniversiteli öğrenciler dersliklere gidebilmek için çektikleri otobüs çilesine karşı, "Böyle de taşınmaz ki" dedi.
  • 04.10.2012 - 15:24
  Üniversiteliler ulaşımda çile çekiyor

  Üniversiteliler ulaşımda çile çekiyor #1

  MUŞ Alparslan Üniversitesi'nde 4 bin öğrenci, kent merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Güzeltepe mevkiindeki dersliklere belediyenin 4 otobüsüyle ücretsiz taşınıyor.

  Özellikle sabah saatlerinde derse yetişmek isteyen öğrenciler, hücum ettikleri otobüsleri tıka basa dolduruyor.

  "NEFES ALMAKTA ZORLANIYORUZ"

  Öğrencilerden Ayşe Yılmaz, otobüsün içinde nefes alacak boşluk kalmadığını söyledi. Yılmaz, "Böyle de taşınmaz ki. Ulaşım sorunu çözülmeden kent dışına yapılan dersliklere gitmek bizim için bir çile olmaya başladı. Otobüse binmek için birbirimizle yarışıyor, adeta birbirimizi eziyoruz. Tıka basa dolduğumuz otobüste nefes almakta güçlük çekiyoruz. Sabah erken saatte otobüse binemeyenler ilk dersi kaçırıyor ve yok sayılıyor. Tek isteğimiz bir an evvel ulaşım sorununun çözülmesi ya da dersliklerin bulunduğu kampuse yurt yapılması" diye konuştu.

  "1000 KİŞİLİK YURT ÖNÜMÜZDEKİ YIL HİZMETTE"

  Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç da öğrencilerin ulaşım sorununu haklı buldu. Prof. Dr. İnanç, ilgili kurum ve kuruluşların bir an önce sorunu çözmesi gerektiğini belirtti. Prof Dr. İnanç, "2007 yılında kurulan üniversitemizde öğrenci sayısı 8 bine ulaştı. Bu öğrencilerin yaklaşık 4 bini 10 kilometre uzaklıktaki dersliklere gitmek zorunda kalıyor. Uzaktaki bu dersliklere yaptırdığımız 1000 kişilik yurt önümüzdeki yıl hizmete girecek" dedi.

  Öte yandan Belediye Başkanı AK Parti'li Necmettin Dede ise "İmkanlarımız bu kadar. Dört otobüsü üniversite öğrencilerine tahsis ettik. Gün boyu ücretsiz öğrenci taşıyoruz" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir