YGS'ye girenler soruları yorumladı

YGS'ye girenler soruları yorumladı

2 milyon adayın girdiği YGS’de, tıpkı 2012’de olduğu gibi yine 120 kelimeyi bulan paragraf soruları yer aldı. Geçen yılki gibi çok işlemli matematik soruları ise adaylara zaman kaybettirdi.

160 SORU SORULDU

Habertürk'ün haberine göre, öğrenciler sosyal medyada uzun paragraf sorularına isyan etti. 2 milyon 46 bin 583 adayın katıldığı Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), dün yapıldı. 160 dakikalık sınavda adaylara Türkçe, Temel Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerinden 160 soru yöneltildi.

"GÂVUR’A GÂVUR DEMEK YASAK"

Sosyal Bilimler Testi’ndeki “Şimdi Tanzimat var, gâvura gâvur denmeyecek” sözlerinin olduğu soru, sosyal medyada esprilere neden oldu. Türkçe soruları da eleştirildi. İşte tepkiler:

-ÖSYM’nin “Gâvura gâvur demek yasak artık oğlum” sorusunda gülüp vakit kaybettik.

-Yetenek Sizsiniz ile ilgili matematik sorusu 2023 hedeflerine ilerlediğimizi gösterir.

-Matematik Türkçe’ye, Türkçe felsefeye, felsefe de İngilizce’ye benziyordu.

-O nasıl Türkçe sorusu, bildiğin roman. Yazıklar olsun ÖSYM.

TÜRKÇEDE PARAGRAF SORULARI ZORLADI

Türkçede 120 kelimeyi bulan uzun paragraf soruları ve çok işlemli matematik soruları zorladı. Uğur Hazırlık Liseleri, Nesibe Aydın Eğitim Kurumları, Final ve FEM dershanelerinin sorularla ilgili yorumları şöyle:

TÜRKÇE: Paragraf soruları uzun, kelime sayısı fazla; zaman kaybettirdi. ALES tarzı sorulardı; bir metinden 3 soru sorulmuş.

MATEMATİK: Zor ve çok işlemli sorular zaman kaybettirdi. Doğru okumayı ve yorum yapmayı içeren eleyici sorulardı. ALES tarzına benzemeye başladı. Geometri kolaydı.

SOSYAL BİLİMLER: Coğrafya ve Tarih soruları bilgi ağırlıklı ve yoruma dayalıydı. Felsefede zor ve entelektüel bir dil kullanılmış.

FEN BİLİMLERİ: Fizik soruları geçmiş yıllara göre matematiksel işlemlerden uzak, yorum ve kavram ağırlıklıydı. Kimya kolay, biyoloji biraz daha fazla bilgiye dayalı ve zorlayıcıydı.

SONUÇLAR 6 GÜNDEN DAHA KISA SÜREDE AÇIKLANABİLİR

ÖSYM, 160 sorunun 32’sini paylaştı. Kalan yüzde 80 ise sonuçlar açıklandıktan sonra 10 gün boyunca ÖSYM’nin sitesinden görülebilecek. Geçen yıl 6 günde açıklanan sonuçlar, bu yıl daha kısa sürede açıklanacak.

TÜRKÇEDE HATALI SORU İDDİASI

YGS’ye giren Fen Bilimleri Dershanesi Türkçe Öğretmeni Mutlu Kılavuz, Türkçe sorusuyla ilgili “Hangi kelime yanlış deniliyor. Ayrı yazılması gereken ‘ki’ bağlacı bitişik ve bitişik yazılması gereken ‘başkişi’ kelimesi ayrı yazılmış. İki doğru cevap var” dedi.