Euro
9.5547
0.4%
Dolar
7.8775
0.2%
Altın
466.15
0.87%
Borsa
1.322
-0.26%
Bitcoin
151.326
1.05%
11ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 11 C

  YÖK'ten Suriyelilere ve Mısırlılara sevindirici haber

  YÖK Başkanı, Mısır ve Suriye’deki öğrencilere üniversite okuma imkanı sunduğunu açıkladı.
  • 04.10.2013 - 16:24
  YÖK'ten Suriyelilere ve Mısırlılara sevindirici haber

  YÖK ten Suriyelilere ve Mısırlılara sevindirici haber #1

  Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya , "Mısır ve Suriye'deki öğrencilere, olağanüstü koşulları dikkate alarak Türk üniversitelerinde eğitimlerine ve öğrenimlerine devam edebilme imkanı sağlayacağız" ifadesinde bulundu.

  ERASMUS PROJESİ DAHİLİNDE MEVLANA PROJESİ

  Çalıştay’da kürsüye çıkan YÖK Başkanı Çetinsaya, Erasmus projesine paralel olarak Mevlana projesini başlattıklarını belirterek, "Mevlana projesi Erasmus paralelinde, ama Avrupa bölgesi dışında bütün dünyaya öğrenci değişimi ve öğretim üyesi değişimini amaçlayan bir program. Bu sene ilk defa uygulanacak ve Türkiye’nin yine ev sahipliğinde, öncülüğünde ve finansman boyutunda kontrolünde başlıyor. Bunun da meyvelerini umarım hep birlikte göreceğiz" diye konuştu.

  DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI İLE ANLAŞMA İMZALANDI

  YÖK ile Dışişleri Bakanlığı arasında ikili bir anlaşma imzaladıklarını söyleyen Çetinsaya, "Birkaç ay içerisinde e-yazışma sistemlerimizi entegre ediyoruz. Bundan sonra ister uluslararası ilişkiler boyutuyla olsun ister denklik ve benzeri boyutları ile ilgili olsun süreleri kısaltarak bürokrasiyi kısaltarak Dışişleri Bakanlığı ile çabuk yazışma meydana getireceğiz" ifadelerini kullandı.

  'YURTDIŞINDA GERÇEKLEŞEN OLAYLARA DUYARSIZ DEĞİLİZ'

  Yurt dışında gelişen olaylara duyarsız olmadığını belirten Gökhan Çetinsaya, "Özellikle Suriye ve Mısır'da yaşanan insanlık trajedileri dolayısıyla şöyle bir karar aldık. İnsani kriz yahut savaş ortamı olan Mısır ve Suriye'deki öğrencilere, olağanüstü koşulları dikkate alarak Türk üniversitelerinde eğitimlerine ve öğrenimlerine devam edebilme imkanı sağlayacağız. Tabii ki gerekli puanları ve belgeleriyle birlikte hangi üniversitelere yerleşebileceklerse. Buradaki amacımız hem mağdur durumda olan Türk öğrencileri hem de mağdur durumda olan o ülkenin vatandaşlarını hem de üçüncü dünya ülkelerini kapsayacak.” açıklamasında bulundu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir